Biała Podlaska podwójnym zwycięzcą Polskiej Stolicy Recyklingu

Biała Podlaska podwójnym zwycięzcą Polskiej Stolicy Recyklingu

31 268 kilogramów elektrycznych śmieci przekazanych do recyklingu przez mieszkańców Białej Podlaskiej wystarczyło by pokonać kilkadziesiąt miast z całej Polski i zdobyć zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Sukces odniosła również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia pokonując 189 instytucji z 44 miast. Wygrana dla szkoły to 50 000 złotych oraz unikatowa statuetka w nurcie trash art.

Wielki sukces mieszkańców i ekologii

„Odbierając piękną statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu w czasie Kongresu Miast i Biznesu w Łodzi usłyszałem wiele gratulacji i słów podziwu. One należą się Wam – wszystkim mieszkańcom Białej Podlaskiej. Dziękuję za Wasze zaangażowanie zarówno w zbiórki elektrycznych śmieci, jak też pomoc naszej szkole w zdobywaniu punktów dzięki EKOzwrotom. Pokazaliśmy wszyscy, że umiemy działać wspólnie na rzecz naszego miasta, naszej społeczności oraz na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jestem dziś dumny i szczęśliwy, że jesteśmy Polską Stolicą Recyklingu, a nasza Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia z nieocenioną koordynator p. Magdaleną Sosnowską pokonała prawie 200 instytucji z całej Polski”

– mówi Michał Litwiniuk, Prezydent Białej Podlaskiej

Smart edukacja

Program Polska Stolica Recyklingu dedykowany jest dla miast oraz instytucji. Główna idea Programu koncentruje się na praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony miasta grywalizowały w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowani byli uczniowie i mieszkańcy, by włączyć się w usługę EKOzwrotów.

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących”

– tłumaczy Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia wysłała 1415 kilogramów w ramach EKOzwrotów co oznacza około 7000 przedmiotów, które zostały zawrócone na rynek.

„Gratuluję Białej Podlaskiej wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną”

– puentuje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory
Partner merytoryczny: InPost Green City