CZY DINOZAURY BYŁY EKO? Edukacja ekologiczna poza schematami

CZY DINOZAURY BYŁY EKO? Edukacja ekologiczna poza schematami

Co łączy prehistoryczne dinozaury z pszczołami? Kiedy narodziło się pojęcie ekologii? W jaki sposób zamienić elektryczne śmieci w przestrzenną makietę Ziemi z przyszłości? Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z organizacją odzysku AURAEKO i GEONATURA KIELCE, zapraszają na niecodzienną wystawę oraz warsztaty trash-art. Inauguracja akcji „Do ekologii przez geologię”, połączona z konferencją prasową, odbędzie się 22 listopada 2021r. o godz. 11:00 w Centrum Geoedukacji. Wyruszamy w podróż po prehistorii, razem budując ekologiczną przyszłość naszej planety! Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce – Bogdan Wenta.

Prapszczoły, dinozaury i elektryczne śmieci?

Tyranozaury, brontozaury czy ichtiozaury mają wiele wspólnego z pszczołami. I choć te pierwsze wyginęły, na szczęście pszczoły nadal są wśród nas. Warto zadbać zatem o zwiększanie populacji tych życiodajnych owadów. Jak to zrobić? Stawiając ule, a najlepiej z… recyklingu. Fundacja Odzyskaj Środowisko w całej Polsce zakłada miejskie pasieki, w których pszczele domy są częściowo wykonane z bębnów od pralek.

Edukacja ekologiczna – stawiamy także na nią. O ekologii mówimy na wiele sposobów. Wystawa autorskiej Beeżuterii, Ogrodów w Szkle, warsztaty trash-art – oto niektóre z nich.

„Pomysł sztuki ze śmieci narodził się  z troski o przyrodę. Elektryczne śmieci są szczególnym rodzajem odpadów. Są to odpady niebezpieczne, których powinniśmy pozbywać się zgodnie z zasadami np. wyrzucając je do czerwonych pojemników. Dzięki temu możemy w całej Polsce stawiać miejskie pasieki z ulami wykonanymi z materiałów pochodzących z zakładów przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Poprzez wystawę oraz nieszablonowe zajęcia edukacyjne, pragniemy pokazywać piękno i potencjał tkwiący w tym rodzaju odpadów” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Wspólna akcja w Centrum Geoedukacji pozwala połączyć przeszłość z teraźniejszością. Uczestnicy, dzięki wystawie CHRONOS poznają nie tylko dziedzictwo geologiczne naszej planety, ale i nauczą się, jak być bardziej eko. Tym samym wzmacniają swoją dbałość o bezpieczną przyszłość – dodaje Dyrektor Geonatury Kielce, Mirosław Hejduk.

Ekologia na miarę XXI wieku: trash-art

Wystawa autorskiej Beeżuterii to kilkanaście ekspozytorów kształtem nawiązujących do plastra miodu. W skład ekspozycji wchodzi bogata kolekcja broszek, kolczyków czy breloków, w których zatopione są elektryczne śmieci. Z kolei Ogrody w Szkle,  to klasyczne szklane słoje, skrywające surowce z profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Autorką tych niepowtarzalnych dzieł sztuki jest absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – Katarzyna Samczyńska. Podczas akcji odbiorcy będą mogli obejrzeć filmy z udziałem artystki i poznać idee, jakie przyświecały tworzeniu tych nietypowych prac. „Liczymy na to, że staną się one prawdziwą inspiracją dla uczniów, którzy z płyt procesorowych z dekoderów, tabletów, guzików z klawiatury i innych materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, stworzą swoje małe dzieła sztuki, a przez to dowiedzą się, jak być bardziej eko” – mówi Gabriela Leszczyńska z organizacji odzysku AURAEKO.

Na wystawę oraz warsztaty ekologiczne zapraszamy do Centrum Geoedukacji GEONATURY KIELCE w dniach:

– 22 listopada – 3 grudnia 2021r. – wystawa

– 22-23 listopada 2021r. – warsztaty edukacyjne

Warsztaty trash art są realizowane w ramach projektu Elektryczne Śmieci, który realizuje Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO. Więcej o projekcie znajdą Państwo na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/