DziałaMY dla Środowiska – Ekologiczny Dzień Dziecka

DziałaMY dla Środowiska – Ekologiczny Dzień Dziecka

Co mają ze sobą wspólnego pralka i ul? Dlaczego pszczoły w zimie nie zasypiają? Czym się różni smok od smogu? Kto zostanie szachowym arcymistrzem? Odpowiedzi poznamy już 1 czerwca na Ekologicznym Dniu Dziecka. Event pod nazwą DziałaMY dla Środowiska odbędzie się na tarnobrzeskim Placu Bartosza  Głowackiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wielka zbiórka elektrośmieci, za które mieszkańcy otrzymają nasiona łąk kwietnych oraz miododajnej facelii.

Edukacja ekologiczna bez nudy

Laboratorium Młodego Chemika, warsztaty pszczelarskie, pokaz łazików marsjańskich z recyklingu, turniej szachowy, konkurs Ekomilionerzy, wata cukrowa, bańki mydlane… lista atrakcji jest bardzo długa.

„Zapraszam wszystkich tarnobrzeżan na wyjątkowe wydarzenie w stylu eko. Chcemy pokazać nie tylko najmłodszym, że zdobywanie wiedzy na temat ekologii i recyklingu może być fantastyczną zabawą. Jestem przekonany, że wydarzenie pt. DziałaMY dla Środowiska łączące obchody z okazji Dnia Dziecka z tematyką ochrony przyrody na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez” – mówi Prezydent Miasta Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Ekologiczny Dzień Dziecka rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 15.00.

Turniej szachowy

Historia szachów jest długa i fascynująca. Pierwsze rozgrywki szachowe odbyłyby się już w XVI wieku na dworze Filipa II – króla Hiszpanii. Tarnobrzeżanie będą mieli okazje, by sprawdzić swoje umiejętności. Dodatkową zaletą turnieju jest to, że będzie można obejrzeć wyjątkowe szachy z recyklingu elektrycznych śmieci.

„Hetman, królowa, skoczek, pionki – wszystkie figury kryją w sobie elementy pochodzące z recyklingu np. pralek, lodówek czy telefonów. Tworzymy ule, biżuterie, łaziki i szachy – wszystko z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Warto dodać, że tworzenie tych wszystkich przedmiotów wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania”- mówi Karolina Kędzierska. „Za wszystkich zawodników trzymamy kciuki i niech wygra najlepszy” – dodaje.

Oddaj elektrośmieci, zasiej łąkę

W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. W zamian za elektroodpady, przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko, będą rozdawać nasiona facelii oraz łąk kwietnych.

„W Polsce chomikujemy aż 20 milionów sztuk elektrośmieci. Stare pralki, lodówki, piekarniki, niedziałające laptopy, uszkodzone telefony – warto zrobić porządek i przekazać je do recyklingu w czasie wielkiej zbiórki elektrośmieci. Zyskamy cenną przestrzeń w domu, zadbamy o zdrowie swoje i naszych domowników oraz pomożemy środowisku naturalnemu. Elektryczne śmieci zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które mogą szkodzić ludziom i środowisku, dlatego nie warto przetrzymywać ich w domach i mieszkaniach. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnobrzega skorzystają z okazji i zaangażują się w wielką zbiórkę elektrośmieci” – tłumaczy  Kinga Rodkiewicz Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczny Dzień Dziecka jest organizowany wspólnie przez Miasto Tarnobrzeg, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.