EKO Ferie z Industrią Kielce

EKO Ferie z Industrią Kielce

Rozgrzewka prowadzona przez mistrzów Polski w piłce ręcznej, warsztaty w nurcie trash art, wycieczka do  rezerwatu Niekłań oraz zajęcia o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowała Fundacja Odzyskaj Środowisko w ramach edukacji ekologicznej. Eko warsztaty odbędą się  w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gosaniu w dniach 19-23 lutego.

#dawajDawaj – eko rozgrzewka na start

Kieleccy szczypiorniści mają się czym pochwalić. Są dwudziestokrotnymi mistrzami Polski i siedemnastokrotnymi zdobywcami Pucharu Polski. Piłka ręczna jest sportem zespołowym na sukces pracują wszyscy zawodnicy. Podobnie jest w kontekście ekologii.

„Każdy z nas jest odpowiedzialny za dobrostan środowiska, a wspólne działania są gwarantem sukcesu. W sporcie niezwykle ważne są zaangażowanie i wspólny cel podobnie jak w trosce o ochronę środowiska. Każdy ruch ma znaczenie, dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna”

~Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Oprócz zajęć sportowych, uczestnicy dowiedzą się do czego służą specjalistyczne czerwone pojemniki, czym są elektryczne śmieci i jak z nimi prawidłowo postępować. W ramach warsztatów powstaną także ekologiczne hasła zachęcające do selektywnej zbiórki odpadów. 

Sztuka (i) śmieci? warsztaty trash-art

Wydawać by się mogło, że takie połączenie niewiele ma ze sobą wspólnego. Nic bardziej mylnego. Artystka Natalia Murdza pokaże w jaki sposób wykorzystując kable czy aluminiowe elementy z recyklingu lodówek można stworzyć elektryczne lasy w szkle. Ponadto, chętni będą mogli  stworzyć eko-biżuterię. Zwieńczeniem warsztatów będzie spacer przyrodniczy do Rezerwatu przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem. Po nim na Szkółce Leśnej w Niekłaniu Wielkim zaplanowano ognisko.

„Bardzo się cieszę, że dzieci i młodzież z Gosania będą mieli okazję zobaczyć praktyczny wymiar recyklingu w postaci unikatowej sztuki ze śmieci. Wiedza o tym, co dzieje się z elektrycznymi śmieciami, dokąd trafiają i co możemy z nich odzyskać pozwala zrozumieć to, jak ważna jest selektywna zbiórka elektroodpadów. Połączenie dobrej zabawy i zajęć sportowych z propagowaniem prawidłowych postaw wobec elektrośmieci to dobry pomysł na udane ferie”

~Paweł Palus, ERP Polska

Warsztaty Ferajna na Ferie organizowane są przez Fundację Odzyskaj Środowisko i ERP Polska w ramach projektu Elektryczne Śmieci we współpracy z Nadleśnictwem Stąporków.