Eko–Logiczny Turniej Szachowy w Starogardzie Gdańskim

Eko–Logiczny Turniej Szachowy w Starogardzie Gdańskim

14 maja, podczas starogardzkiego Eko Pikniku odbędzie się EkoLogiczny Turniej Szachowy. Kilkudziesięciu zawodników zmierzy się w królewskiej grze. Na laureatów pierwszych miejsc w każdej  kategorii czekają medale z recyklingu elektrycznych śmieci oraz  bilet do etapu międzymiastowego. Początek turnieju zaplanowano na 12.30 przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu Grodzisko Owidz. Sędzią turnieju będzie Zdzisław Pelowski.

Dobry ruch na szachownicy i dla środowiska

 Miedziane druty, szkło, laminaty, kable czy frakcje pochodzące z recyklingu lodówek stanowią elementy figur szachowych i szachownic. Zaprojektowane i wykonane przez Natalię Murdzę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, stanowią doskonały przykład tego, że sztuka
w nurcie trash art może zaskakiwać.

„Dzięki temu, że elektryczne śmieci trafiły do czerwonych pojemników, PSZOKów, a dzięki temu do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, możemy odzyskiwać z nich cenne frakcje i materiały. Z części z nich powstały szachownice i piony. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Ekologiczny turniej szachowy łączy w sobie promowanie wymagającej dyscypliny sportu z dbałością o środowisko.

„Okazuje się, że elektryczne śmieci na planszy prezentują się wyjątkowo dostojnie, a dobry ruch można zrobić również w kontekście ochrony środowiska naturalnego”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Do udziału w turnieju zapraszają Gmina Starogard Gdański, Fundacja Odzyskaj Środowisko,  AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.