Ekologiczne atrakcje dla uczniów z Rybnika

Ekologiczne atrakcje dla uczniów z Rybnika

W czwartek, 18 maja, 30 szkół podstawowych, a z nich ok. 1200 uczniów wzięło udział w Rybnickim Festiwalu Nauki odbywającym się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Tworzenie elektrycznych lasów w szkle oraz warsztaty pszczele cieszyły się sporym zainteresowaniem. Praktyczny wymiar recyklingu zaprezentowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko udowadnia, że elektroodpady niosą w sobie nieziemski potencjał!

Śmieci? Dla nas to farba i płótno!

Smartfon, laptop, lodówka, pralka czy telewizor, wszystkie spośród wymienionych sprzętów – prędzej czy później – staną się elektrycznym odpadem. Wiedza na temat ich prawidłowej utylizacji powinna być szeroko dostępna. Z tą myślą Fundacja Odzyskaj Środowisko zrealizowała warsztaty trash-art tj. sztuki ze śmieci, polegające na stworzeniu elektrycznego lasu w szkle. Fragmenty kineskopów, kabli, miedzi w zestawie z mchem i szyszkami prezentują się wyjątkowo dobrze. Prace uczniów i ich opiekunów można oglądać w szkolnych pracowniach artystycznych.

Łazik z recyklingu – odwiert w kopalni

Zastosowanie elektrycznych śmieci nie kończy się na tworzeniu form artystycznych. W ramach Festiwalu Nauki, Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprezentowała pojazdy kosmiczne będące dziełem studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Zabytkowa Kopalnia Ignacy zamieniła się w pole marsjańskie, gdzie dokonywano odwiertów i pobierano próbki skał. Zdalnie sterowane roboty udowadniają jak niesamowite projekty mogą być realizowane przy użyciu wiedzy i odpowiednich materiałów – nawet tych pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.

„Prezentacja łazika z elektrycznych śmieci jest idealnym sposobem na dotarcie do wszystkich grup społecznych z proekologicznym przekazem. Jak widać, studenci Politechniki Świętokrzyskiej potrafią stworzyć techniczne arcydzieła z materiałów, które do tej pory były odpadem. Dziś stanowią cenne surowce. Za pomocą takich projektów jesteśmy w stanie pokazać potencjał elektrycznych śmierci oraz konieczność ich prawidłowego przetwarzania.”

Daniel Tatarek, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Pszczoło i wesoło

Jak rozróżnić samicę od samca pszczoły? Jak długo żyją trutnie? Jakiego koloru nie rozpoznaje Apis mellifera? Na te i inne pytania, odpowiedź można było uzyskać podczas mini wykładu „Pszczoło i wesoło” poprowadzonego przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Najwyższa pora połączyć teorię z praktyką. Uczestnicy pszczelej lekcji mieli okazję skosztować miodów m. in. niebieskiego ze spiruliną, różowego z żurawiną oraz miodu z nutką cytryny – do odważnych świat należy! Oczywiście degustowano także miody pochodzące z uli z recyklingu, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Strzałem w dziesiątkę okazał się pszczeli konkurs. Należało w jak najszybszym czasie ułożyć odpowiednio pasujące do pól elementy układanki „Cykl rozwojowy pszczoły”.

Świadomość ekologiczna w praktyce

Warsztaty trash art, zajęcia pszczelarskie oraz pokazy łazików z elektrycznych śmieci przykuły uwagę wielu odbiorców, co więcej pokazały, iż recykling sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego to nie tylko sama teoria, a przede wszystkim praktyka. Artystyczne lasy w szkle, korpus ula zbudowany z bębnów od pralek, a także konstrukcja łazika z elektrycznych odpadów udowodniły siłę edukacji ekologicznej poza schematami.