Ekologiczne warsztaty w Gosaniu za nami

Ekologiczne warsztaty w Gosaniu za nami

Blisko pięć dni zabawy, sportu, z dużą dawką edukacji ekologicznej – wszystko zwieńczone wycieczką do rezerwatu Niekłań. W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gosaniu odbyły się eko warsztaty „Ferajna na ferie”, zorganizowane przez Fundację Odzyskaj Środowisko przy wsparciu Maya Victory. Każdego dnia, w zajęciach uczestniczyło 20 uczniów w różnym wieku: od przedszkolaków do ósmoklasistów, a także absolwenci szkoły.

Moc wrażeń w duchu eko

Ferie rozpoczęły zajęcia z Industria Kielce. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w sportowej rozgrzewce poprowadzonej przez piłkarza klubu Industria Kielce Artsema Karaleka, obrotowego.

”Podczas takich zajęć staramy się łączyć ekologię ze sportem. To jest bardzo ważne, ponieważ dzieciaki potrzebują edukacji w tych dwóch aspektach. To jest niezwykle istotne dla ich rozwoju i dla naszej planety, jak również dla nas samych”

– podkreśla Sebastian Kozubek, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu w klubie KS Iskra Kielce.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje na temat prawidłowego postępowania z elektrycznymi śmieciami. Z kolei artystka Natalia Murdza pokazała uczestnikom warsztatów w jaki sposób wykorzystując kable czy aluminiowe elementy z recyklingu lodówek można stworzyć lasy w szkle. Chętnych nie brakowało również do stworzenia własnej, unikatowej eko-biżuterii.

„Chcemy pokazać dzieciom praktyczny wymiar recyklingu Elektrycznych Śmieci. Prawidłowe postępowanie z elektroodpadami jest kluczowe. Gdy trafia one do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego np. Maya Victory, możemy z nich odzyskać metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz metale szlachetne”

– mówi Agnieszka Pabis, specjalista ds. edukacji ekologicznej w Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Szczególny czas w niezwykłym miejscu

Dla dzieci i młodzieży z Gosania eko warsztaty były wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniem.

„Bardzo się cieszymy – jest to pierwszy raz kiedy zorganizowane są takie zajęcia. Dzieci mają dobrze zorganizowany czas. Na pewno jest to coś innego. W naszej miejscowości najmłodsi nie mają zbyt wielu atrakcji, a tutaj cały tydzień każdy dzień jest ciekawie zorganizowany, a już dzisiejszy dzień w szczególności, bo są to zawodnicy Industrii Kielce. Jest to dla dzieci super sprawa, dlatego bardzo się cieszymy, że mamy te zajęcia z Fundacją Odzyskaj Środowisko”

– mówi Marzena Boczek, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gosaniu.

Warsztaty „Ferajna na Ferie” zorganizowane zostały przez Fundację Odzyskaj Środowisko przy wsparciu Maya Victory i ERP Polska w ramach projektu Elektryczne Śmieci we współpracy z Nadleśnictwem Stąporków. Patronat medialny nad wydarzeniem objął TKN24.