Ekologiczny happening na sportowo!

Ekologiczny happening na sportowo!

15 listopada rzeszowscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Płk. Łukasza Cieplińskiego sprawdzą czy sport to zdrowie. Wydarzenie rozpocznie spacer drogą rzeszowskich pomników przyrody i spotkanie z zielarzem. Listę atrakcji uzupełnią: mecz piłki nożnej z gwiazdami sportu, zajęcia taneczne, degustacja produktów z ula oraz ekologiczne warsztaty o tym, dlaczego troska o przyrodę wpływa na nasze samopoczucie.

Lewa, prawa, lewa… maszerujemy!

Małgorzata, Jan, Marian, Stanisław, Kazimierz, Józef, Karol to imiona, które dumnie noszą rzeszowskie drzewa będące pomnikami przyrody.

„Na terenie miasta znajduje się aż 61 pomników przyrody żywej, w tym majestatyczne w swych rozmiarach: dęby szypułkowe, modrzewie europejskie, jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, a także dość rzadkie: tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy czy magnolia pośrednia. W czasie ekologicznego spaceru z przewodnikiem pokażemy młodym rzeszowianom jakie bogactwo dendrologiczne mają wokół siebie” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Oprócz ciekawostek o królewskich dębach i monumentalnych wiązach, uczniowie dowiedzą się jakie zioła można znaleźć na pobliskich łąkach, dlaczego pokrzywa jest głucha i co z tym wspólnego mają dmuchawce.

Pszczoły, piłka, paso doble?

Ekologiczny spacer to tylko wstęp do dalszych atrakcji. W szkole, uczniowie będą mieli okazję stoczyć mecz piłki nożnej z rzeszowskimi piłkarzami, odkryć tajniki współczesnego tańca, spróbować zdrowych produktów pszczelich oraz dowiedzieć się dlaczego warto segregować odpady, co łączy elektryczne śmieci ze sztuką  i jaki związek ma dbałość o przyrodę z naszym zdrowiem.

„Piknik ma pokazać uczniom ogromną moc, ale i piękno sportu. Każdy trening wymaga samodyscypliny i swoistej cierpliwości w oczekiwaniu na rezultaty. W rywalizację sportową wpisane są również porażki, po których trzeba zaczynać od nowa. Jestem przekonana, że różnorodne zajęcia sportowe i pozasportowe pozwolą uczestnikom odkryć siłę sportu, który może być niezwykle cennym źródłem pozytywnej energii na każdy dzień” – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są również uczniowie z Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z tłumacza języka ukraińskiego.

Happening, organizowany jest  przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z  organizacją odzysku AURAEKO, w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Gminy Miasto Rzeszów przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).