Festyn Ekologiczny „Czysta Świdnica”

Festyn Ekologiczny „Czysta Świdnica”

Zapraszamy na festyn ekologiczny „Czysta Świdnica”

W piątek, 10 czerwca od godz. 10.00 na świdnickim Rynku rozpocznie się Festyn Ekologiczny „Czysta Świdnica” organizowany przez Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego.  Wydarzenie zainauguruje otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w budynku Miejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw, Rynek 39-40. Udział w festynie zapowiedziała Ambasador Kanady w Polsce i Białorusi, Leslie Scanlon.

Liczne atrakcje dla najmłodszych świdniczan zorganizuje m.in. Fundacja „Odzyskaj Środowisko”. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak pszczoły trafiają do uli z recyklingu? Poznamy smak pyłku pszczelego, miodu koniczynowego i miodowych żelków, odtańczymy pszczeli taniec, sprawdzimy, czym różni się smok od smogu, zagramy w EKOmilionerów. Dla dzieci dostępne będą również dmuchańce.  

Liczę, że festyn ekologiczny, który będzie propagował selektywną zbiórkę odpadów, uświadomi mieszkańcom, jak łatwo jest dbać o środowisko naturalne, pokazując przy tym poprawne zasady recyklingu. Mam nadzieję, że nasze działania spodobają się mieszkańcom, a wydarzenie które organizujemy będzie odbywało się cyklicznie – mówi Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej  będzie można podziwiać wystawę prac Katarzyny Samczyńskiej w nurcie Trash Art zrealizowaną w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Zatopione kable, druty, fragmenty aluminium, miedzi i drewna pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci to motywy przewodnie dwóch niezwykłych kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez Katarzynę Samczyńską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Beeżuteria” poprzez kształty i kolory nawiązuje do pszczół, z kolei Ogrody w Szkle stanowią zaproszenie do świata natury w wydaniu eko.

Organizacja Odzysku Opakowań „Biosystem” i Klub Szachowy „MIKAMA” Świdnica, zapraszają tego dnia do udziału w Eko-LOGICZNYM Turnieju Szachowym. Na zwycięzców czekają medale z elektrośmieci i bilety na ogólnopolski turniej szachowy. Zawodnicy grać będą przy wykorzystaniu figur i pionów z elektrycznych śmieci. Na zgłoszenia uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych czekamy do 8 czerwca pod adresem [email protected] lub na Platformie Chessarbiter.

Ponadto przygotowane zostanie laboratorium młodego chemika pod nazwą „Czyste powietrze wokół nas”, pszczele warsztaty, ul z recyklingu, gra EKOmilionerzy, kącik eko-melomana oraz  strefa zabawy z panem Błyszczakiem bohaterem „Czystej Świdnicy”.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy