II EDYCJA Recyklingowego Konkursu Filmowego – [RE]MAKE Festival

II EDYCJA Recyklingowego Konkursu Filmowego – [RE]MAKE Festival

Rusza druga edycja recyklingowego konkursu, w którym mieszkańcy Łodzi zmierzą się z twórczym wyzwaniem stworzenia krótkiej formy filmowej na temat elektrycznych śmieci. Idea konkursu nawiązuje do stojących w mieście od lipca 2021 roku charakterystycznych czerwonych pojemników. Na autora najlepszego filmu czeka sprzęt elektroniczny o wartości 5 tysięcy złotych! Uczestnicy mogą nadsyłać prace do 11 grudnia (niedziela).

Ekologia na ekranie

XXI wiek stawia ludzkości nowe wyzwania, a jednym z nich jest przytłaczająca ilość elektrycznych odpadów, których z roku na rok przybywa w szybkim tempie. Jednym z powodów wydaje się być konsumpcjonistyczny styl życia nowoczesnego społeczeństwa.

„Zadaniem Fundacji Odzyskaj Środowisko jest pokazywanie, że bycie eko na co dzień nie jest niczym trudnym. Stawiamy na edukację ekologiczną w praktycznym wymiarze, dlatego bardzo się cieszę, że możemy dziś ogłosić drugą edycję konkursu [Re]Make Festival. W roli głównej oczywiście czerwony pojemnik. Jestem przekonana, że krótkie formy filmowe będą świetnie pokazywały potrzebę selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci promując ekologiczne postawy nie tylko w Łodzi. Festiwal RE MAKE daje ku temu szanse” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Walka nie tylko o nagrodę…

Stając do rywalizacji w II edycji konkursu mieszkańcy Łodzi po raz kolejny zabierają głos w sprawie edukacji ekologicznej.

„Uczestnicy konkursu walczą o statuetkę Złotej Sowy oraz nagrody, ale tak naprawdę wszyscy podejmujemy wspólny wysiłek – promować wiedzę oraz aktywną postawę w dziedzinie selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Równie ważne, jak kreatywność i estetyka w tworzeniu filmów, będzie w naszej ocenie nieszablonowe podejście do tematu edukacji ekologicznej” – wskazuje Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Zwycięska praca to film lub animacja, która wywoła emocje w odbiorcach, zmusi do zatrzymania się i zastanowienia nad problemem oraz zainspiruje nas wszystkich do świadomego podejścia do tematu selektywnej zbiorki odpadów i recyklingu” – dodaje Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu, która jest współorganizatorem konkursu.

Cieszę się, że w mieszkańcy Łodzi mają do dyspozycji aż 87 czerwonych pojemników na małogabarytowy ZSEiE,a projekt Elektryczne Śmieci tak prężnie się rozwija. Jestem przekonany, że tegoroczne prace konkursowe będą dla wszystkich inspiracją na rzecz proekologicznych działań podejmowanych każdego dnia” – dodaje Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu, która jest współorganizatorem konkursu.

Kamera… Akcja!

Czerwony Pojemnik… 90 sekund… krótka forma filmowa lub animacja… Założenia i formuła konkursu pozostała niezmienna, a jego adresatami ponownie są mieszkańcy Łodzi oraz uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni. Konkurs trwa od 18 października do 11  grudnia 2022 r. Film (dopuszczalne także formy animowane oraz poklatkowe) powinien mieścić się w przedziale od 30 do 90 sekund. Do stworzenia pracy konkursowej można wykorzystywać programy do montażu video np. Windows Movie Maker, Windows Video Edytor, Adobe Premier, Open Shot Editor, InShot i analogiczne. Prace należy zgłaszać na adres: [email protected]

Konkurs realizowany jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci, który jest realizowany wspólnie przez Miasto Łódź, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku ERP Polska.

Ogłoszenie wyników Konkursu zaplanowano na 16 grudnia 2022 r. (piątek) podczas wielkiego finału „[RE]Make Festivalu” w Łodzi oraz na stronie internetowej www.odzyskajsrodowisko.pl