INAUGURACJA MIEJSKIEJ PASIEKI Z RECYKLINGU W IŁŻY

INAUGURACJA MIEJSKIEJ PASIEKI Z RECYKLINGU W IŁŻY

28 czerwca o godzinie 11.00 Burmistrz Iłży Przemysław Burek wraz z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko uroczyście otworzą miejską pasiekę z recyklingu. Trzy ule wykonane m.in. z bębnów od pralek stanęły na terenie Muzeum Regionalnego przy ulicy Błazińskiej 1.

Czerwone ule, czerwone pojemniki

„Bardzo się cieszę, że Iłża dołączyła do miast, w których stanęła pasieka z recyklingu. Jest to swoistego rodzaju podziękowanie dla mieszkańców naszego miasta za selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, zarówno do czerwonych pojemników, które u nas stoją, jak i poprzez odbiory domowe. Elektrośmieci trafiły do recyklingu, a z części odzyskanych materiałów powstały ule, które zamieszkały pszczoły krainki” – mówi Przemysław Burek, Burmistrz Iłży.

Pasieka oczywiście spełnia przede wszystkim rolę edukacyjną, dlatego w pobliżu uli stanęły tablice edukacyjne informujące o projekcie Elektryczne Śmieci, roli pszczół w ekosystemie oraz budowie uli z recyklingu.

Edukacja ekologiczna w pszczelim wydaniu

W uroczystym otwarciu pasieki wezmą udział również najmłodsi mieszkańcy Iłży, którzy będą mieli okazję zobaczyć pokazowy ul z recyklingu wykonany z drzwiczek od pralki. Jego pomysłodawcą i wykonawcą jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz.

„Chcieliśmy pokazać wszystkim uczestnikom naszych wydarzeń i warsztatów niesamowity świat pszczół z bliska. Dzięki przeszklonej szybie jesteśmy bezpieczni. Jednocześnie do ula podłączony jest głośnik, dzięki któremu słyszymy prawdziwe dźwięki z ula” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Warto podkreślić, że pasieką z recyklingu będzie się opiekował doświadczony pszczelarz, który zadba o dobrostan pszczół i przeprowadzi miodobranie.