Jak smakuje miejski miód z ula z recyklingu – EKO Piknik w Elblągu

Jak smakuje miejski miód z ula z recyklingu – EKO Piknik w Elblągu

Co mają ze sobą wspólnego biżuteria i pszczoły? Czy las może być elektryczny? Jak wyglądają szachy z recyklingu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań już w piątek podczas EKO Pikniku w Elblągu. Będzie można zobaczyć wyjątkowy ul z recyklingu, sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną i wygrać atrakcyjne nagrody.

Miód z pralki…

Czy próbowaliście kiedyś miodu z miejskiej pasieki? Zastanawialiście się pewnie, czy jest zdrowy? Jest nie tylko zdrowy, ale i bardzo smaczny. Podczas EKO Pikniku w Elblągu 15 września będzie można spróbować miejskich miodów z uli z recyklingu, obejrzeć takie ule, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu pszczół. Oczywiście będzie też okazja, by odpowiedzieć na pszczele zagadki.

… szachy z lodówki…

Wszyscy, którzy w piątek o 10:00 przyjdą do Wiaty Margitka w Elblągu, przekonają się, że pomysłów na kreatywne działania ekologiczne jest o wiele więcej. Jednym z bardziej efektownych są szachy z recyklingu. Pionki i plansze do gry zostały wykonane z wykorzystaniem elementów odzyskanych ze zużytego sprzętu AGD oddanego do PSZOK-ów i wrzuconego do czerwonych pojemników na elektroodpady.

To świetny przykład tzw. trash-art, w dosłownym tłumaczeniu „sztuki ze śmieci”. Warto jednak podkreślić, że słowo „śmieci” może być tu mylące, bo odzyskiwane w profesjonalnych zakładach przetwarzania części z urządzeń elektrycznych i elektronicznych wcale nie są już odpadami. To wartościowe surowce, które mogą być wtórnie wykorzystane do stworzenia pięknych i użytecznych przedmiotów.

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Podczas EKO Pikniku będzie można zobaczyć także wystawę BEEżuterii oraz dekoracji „Elektryczny las w szkle”. Prezentowane kolczyki, zawieszki i akcesoria do domu powstały z części przetworzonych lodówek, mikserów, czajników czy telefonów komórkowych. Dla uczestników wydarzenia przygotowano również warsztaty trash-art, podczas których będą mogli nauczyć się wykonywania biżuterii.

… korzyści dla wszystkich

A to jeszcze nie wszystkie atrakcje, które organizatorzy – Fundacja Odzyskaj Środowisko, Miasto Elbląg i ERP Polska– zaplanowali podczas EKO Pikniku. Młodzi entuzjaści ekologii będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody w turnieju EKOmilionerzy. Na starszych czekają mini wykłady i filmy edukacyjne, które pozwolą dowiedzieć się więcej o ochronie przyrody i  właściwej segregacji elektroodpadów oraz odzysku surowców. Wszyscy będą mogli się przekonać, że wiedza ekologiczna i dbałość o środowisko przynosi same korzyści.