Kielce sadzą drzewa!

Kielce sadzą drzewa!

17 listopada, w samo południe, na osiedlu Bocianek rozpocznie się wielka akcja sadzenia drzew. Mieszkańcy Kielc wybrali 10 lokalizacji, w których posadzą klony, lipy, dęby, graby, jarzębiny, cisy oraz różne gatunki krzewów. W wydarzeniu wezmą udział Władze Miasta, przedszkolaki, uczniowie, studenci i wykładowcy Politechniki Świętokrzyskiej, szczypiorniści Łomża Industria Kielce, piłkarze Korony Kielce, dziennikarze i … miłośnicy ekologii. Akcja organizowana jest przez Miasto Kielce, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz RLG Polska.

Drzewa potrzebne od zaraz

Tereny zielone w mieście niosą za sobą wiele korzyści, wśród których na pierwszym miejscu jest uwalnianie tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

„Przyjmuje się, ze dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają roczne potrzeby jednej osoby na tlen. Zdrowe 10-metrowe drzewo produkuje prawie 120 kilogramów tlenu rocznie. Biorąc pod uwagę to, że człowiek zużywa około 176 kilogramów tlenu w ciągu roku, to każdy z nas powinien mieć przypisane do siebie dwa drzewa średniej wielkości” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Dodatkowe zalety posiadania drzew w przestrzeni miejskiej to: ochrona przed hałasem, obniżenie temperatury, zapewnienie równowagi hydrologicznej. Drzewa stanowią idealną barierę przed wiatrem i mrozem. Oazy zieleni miejskiej to również naturalne siedliska zwierząt i ich baza pożytkowa.

„Z roślin miododajnych np. lipy szerokolistnej korzystają dzikie zapylacze, ale także pszczoły miodne, których w mieście nie brakuje. Na dachu Politechniki Świętokrzyskiej pszczoły krainki zamieszkały w ulach z recyklingu, dlatego tak ważne jest to, by sadzić drzewa i krzewy pyłkodajne i nektarodajne. Warto przypomnieć, że tereny zadrzewione w mieście doskonale obniżają poziom stresu i agresji. Zanurzenie w atmosferze lasu, czyli kąpiele leśne zwane shinrin-yoku wywodzące się z Japonii, wzmacniają układ odpornościowy, dodają energii, leczą ciało i duszę. Mam nadzieję, że mieszkańcy Kielc szybko docenią zielone przestrzenie w swoim mieście” – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Smart city = green city

Badania przeprowadzone przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów dotyczące udziału terenów zieleni w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców plasują Kielce na wysokim trzecim miejscu z wynikiem 66,8%. Stolicę naszego województwa wyprzedzają tylko Koszalin i Zielona Góra.

„Wielka akcja sadzenia drzew wpisuje się w filozofię zielonego miasta, która zakłada tworzenie obszarów zielonych, ale także wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ograniczenie odpadów i zużycia wody, położenie dużego nacisku na recykling” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„W każdej lokalizacji, w której posadzimy wspólnie z mieszkańcami drzewa, zostaną wstawione specjalne tablice edukacyjne wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci. W ten sposób dodatkowo zaakcentujemy potrzebę selektywnej zbiorki elektrośmieci oraz przypomnimy o tym, że bycie eko na co dzień nie jest trudne” – dodaje.

Akcja sadzenia drzew rozpocznie się 17 listopada o godz. 12.00 na osiedlu Bocianek:

https://www.google.pl/maps/place/50%C2%B053’06.1%22N+20%C2%B038’42.9%22E/@50.8848428,20.644252,17.5z/data=!4m6!3m5!1s0x0:0xec298eb10d27470a!7e2!8m2!3d50.8850363!4d20.6452364

Wielkie sadzenie drzew w Kielcach – lokalizacje:

1.          Os. Bocianek

2.         Szkoła Podstawowa nr 1

3.         Zespół Szkół Elektrycznych

4.         Politechnika Świętokrzyska

5.         Zespół Szkół Ekonomicznych

6.         Szkoła Podstawowa nr 20 na Białogonie

7.         Szkoła Podstawowa nr 25 na Os. Ślichowice

8.         Wspólnota mieszkaniowa Panorama

9.         Wspólnota Pionier na Os. Barwinek

10.       Wspólnota Pionier na Os. Kochanowskiego