Łódź z tytułem Miasta Przyjaznego GOZ

Łódź z tytułem Miasta Przyjaznego GOZ

Ogólnopolska grywalizacja Miast i Instytucji w ramach Polskiej Stolicy Recyklingu przyniosła Łodzi zaszczytny tytuł i statuetkę w nurcie trash art. Łódź otrzymała nagrodę za największą ilość instytucji zaangażowanych w nadawanie EKOzwrotów. Organizatorem Polskiej Stolicy Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Polska Stolica Recyklingu

„Najważniejszą ideą Programu jest niestandardowa edukacja ekologiczna skierowana do miast oraz instytucji. Miasta rywalizowały w zbiórce elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Zwycięzcą okazała się Biała Podlaska. Natomiast instytucje rywalizowały w oparciu o EKOzwroty. Jest to darmowa usługa realizowana wspólnie z InPost w ramach gospodarki cyrkularnej”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Z Łodzi do programu zgłosiło się aż 46 instytucji i to dzięki ich zaangażowaniu Łódź zdobyła statuetkę i tytuł.

EKOzwroty, nadaj rzeczom nowe story

Gospodarka cyrkularna polega na tym, żeby zamykać obiegi i dzięki temu minimalizować zużycie surowców oraz powstawanie odpadów.

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących”

– tłumaczy Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

W ramach EKOzwrotów można nadawać niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użycia: obuwie, artykuły dziecięce, tekstylia, elektronikę i książki.

„Łódzkie instytucje oraz społeczności wokół nich zaangażowane udowodniły, że bliska im jest praktyczna troska o środowisko naturalne. Gratuluję Miastu Łodzi zaszczytnego tytułu i wyjątkowej statuetki wykonanej w nurcie trash art”

– puentuje Kinga Rodkiewicz

Nagroda została wręczona w czasie Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja- Edukacja- Środowisko, który odbywał się 8 marca w Centrum Nauki i Techniki – EC1. Kongres patronatem honorowym objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.


Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko
Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory
Partner merytoryczny: InPost Green City
Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu