Muszynianka jako pierwsza wchodzi w kaucje! Firma bierze odpowiedzialność za swoje opakowania PET.

Muszynianka jako pierwsza wchodzi w kaucje! Firma bierze odpowiedzialność za swoje opakowania PET.

Producent naturalnej wody mineralnej „Muszynianka” dołącza do „PolKi”. Utworzony przez Fundację Odzyskaj Środowisko podmiot jako jedyny w kraju uzyskał zezwolenie na selektywną zbiórkę wszystkich trzech frakcji: puszek, plastikowych butelek i szklanych butelek wielorazowych. System kaucyjny PolKi zacznie działać od 1 stycznia 2025 roku.

Inwestor z tradycją

Muszynianka jest jednym z największych producentów wody mineralnej w Polsce. Z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością. Od ponad 50 lat dostarcza Polakom zdrową wodę, teraz jednocześnie wspierając konsumentów w zmianie nawyków oraz nowym podejściu do ochrony środowiska.

Spółka może pochwalić się jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie. Wytwarza ponad 70 tysięcy butelek wody na godzinę. Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii Muszynianka troszczy się o środowisko naturalne.

Muszynianka stanie się akcjonariuszem w PolKa, ponieważ chce świadomie uczestniczyć w tworzeniu funkcjonalnego Systemu Kaucyjnego w Polsce.

„Wprowadzenie systemu kaucyjnego oznacza wiele korzyści. Jedną z nich będzie zmniejszenie ilości zużytych butelek lub puszek wyrzucanych nie tylko do odpadów zmieszanych, ale przede wszystkim do lasów, rzek czy jezior. Od 1 stycznia opakowania zyskają dla konsumentów realną wartość – bardziej będzie się opłacało zwracanie pustych opakowań niż ich wyrzucanie. Skorzystają także producenci. Zgodnie z unijną dyrektywą już w 2025 roku będziemy zobowiązani do zbiórki 77 proc. sprzedanych butelek i ich recyklingu.”

– podkreśla Ryszard Mosur, Prezes Zarządu Muszynianki

Polski System Kaucyjny

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych zacznie obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2025 roku i od tej daty powinny rozpocząć działanie systemy kaucyjne. System kaucyjny obejmie butelki plastikowe, wielorazowe butelki szklane oraz puszki. Do każdego opakowania będzie doliczana kaucja w wysokości 50 groszy i 1 zł w przypadku butelek szklanych, ale – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska – to dopiero od 2026 roku.

Konsument odzyska dodatkową opłatę w momencie oddania pustych butelek lub puszek w punkcie zwrotu. Sklepy wielkopowierzchniowe będą miały obowiązek odbioru pustych opakowań i wypłacania kaucji, przedsiębiorcy prowadzący mniejsze jednostki handlowe – będą mogli przystąpić do systemu w zakresie odbierania pustych opakowań i zwracania kaucji dobrowolnie. Kluczowym elementem systemu kaucyjnego będzie operator, czyli podmiot reprezentujący. Do jego zadań będzie należeć m.in. ewidencjonowanie kaucji czy zabieranie opakowań.

„Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Dlatego cieszymy się, że do wielkiego projektu gospodarki cyrkularnej dla opakowań dołącza Muszynianka. Tym bardziej, że system kaucyjny to działanie od dawna wyczekiwane przez społeczeństwo. Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem systemu kaucyjnego.”

– mówi Magdalena Markiewicz, Prezes Zarządu PolKa

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

„Cieszymy się, że dołączył do Nas producent wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, który świadomie wspiera odpowiedzialne postepowanie z opakowaniami. Mam nadzieję, że szybko pojawią się kolejni. W tej chwili w Polsce do selektywnej zbiórki i późniejszego zagospodarowania trafia zaledwie 40 procent opakowań po napojach. Dla porównania – w Niemczech czy na Litwie – 90 procent. Dlatego tak ważne są dobre praktyki, z których warto brać przykład.”

– mówi Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

System kaucyjny działa w 16 krajach, m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Rumunii i Węgrzech. W Szwecji wprowadzony został już w 1984 roku.

Współpraca Muszynianki i PolKi jest kolejnym sygnałem dla rynku, że system kaucyjny to realna potrzeba i możliwość, która pomoże w osiąganiu celów recyklingowych w trosce o środowisko oraz świadomość społeczną w zakresie segregacji odpadów.