Oddaj elektroodpady i pomóż przyrodzie!

Oddaj elektroodpady i pomóż przyrodzie!

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać do recyklingu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zbiórka odbędzie się na placu Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” przy ul. Gębarzewskiej 15 w godzinach od 10.00 do 14.00. Mieszkańcy będą mogli oddać także makulaturę.

Dobra okazja, aby chronić środowisko

Zużyte pralki, lodówki, ekspresy do kawy, suszarki, golarki, żelazka, roboty kuchenne, blendery, czajniki, a także komputery, telefony komórkowe, drukarki, kamery i aparaty fotograficzne – lista urządzeń, które będzie można oddać podczas zbiórki jest długa. Elektroodpady to wszystkie urządzenia, które działały na prąd lub na baterie.

„W naszych domach i mieszkaniach wciąż gromadzimy 20 milionów sztuk elektroodpadów. To niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i dla środowiska naturalnego. Często nie zdajemy sobie sprawy, że bateria wyrzucona do zwykłego pojemnika na śmieci może zanieczyścić nawet 50 tys. litrów wody i skazić jeden metr sześcienny gleby. Zbiórka organizowana wspólnie z Miastem Radom w ramach projektu Elektryczne Śmieci, to świetna okazja, by zrobić porządki”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Zatrucie środowiska przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to jeden problem, ale recykling to też kwestia odzysku surowców wtórnych. Ze starych, niepotrzebnych już urządzeń można pozyskać wartościowe substancje, m.in. rzadkie metale, które mogą być wtórnie użyte z korzyścią dla gospodarki, a więc nas wszystkich. Tymczasem statystyki unijne pokazują, że tylko mniej niż połowa elektroodpadów poddawana jest recyklingowi (wg danych za 2021 r.).

Jeśli każdy z mieszkańców Radomia oddałby podczas sobotniej zbiórki do recyklingu tylko jedno zużyte urządzenie, to pozbylibyśmy się ponad 200 tys. elektrycznych śmieci. Warto zrobić domowe porządki: dla siebie, dla innych oraz dla środowiska naturalnego”

–dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko