Oddaj elektryczne śmieci, wspomóż malborskie technikum

Oddaj elektryczne śmieci, wspomóż malborskie technikum

Od 26 lutego do 4 marca potrwa charytatywna zbiórka elektroodpadów oraz tekstyliów w Zespole Szkół Technicznych w Malborku. Mieszkańcy mogą przynosić do placówki zużyte pralki, lodówki, telewizory oraz małogabarytowe elektrośmieci. W zamian szkole zostaną przekazane środki finansowe. Zbiórka zorganizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Czas na porządki

Mieszkańcy Malborka przez osiem dni mogą oddawać małogabarytowe elektroodpady np. tostery, suszarki, zabawki elektroniczne czy telefony komórkowe. Duże zużyte sprzęty takie jak: lodówki, pralki, telewizory też biorą udział w zbiórce.

„Zapraszam wszystkich mieszkańców Malborka do włączenia się w zbiórkę. Elektryczne śmieci zawierają w sobie niebezpieczne substancje, które zagrażają środowisku naturalnemu, ale mogą zagrozić również naszemu zdrowiu, dlatego ich miejsce jest w profesjonalnych zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki temu, że elektroodpady trafią do recyklingu, można z nich odzyskać metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz metale szlachetne. Jest to ważny krok w kierunku gospodarki cyrkularnej”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Oddaj tekstylia

Oprócz elektrycznych śmieci zbiórka obejmuje także tekstylia, które powinny być w odpowiednim stanie: suche, czyste bez śladów zanieczyszczeń zewnętrznych.  Oddać można klasyczne tekstylia, ale również firany, obrusy, pościel, obuwie, a nawet zabawki. Warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu oddawanych rzeczy, np. za pomocą kartonów.

„Zamykanie obiegów w kontekście tekstyliów jest równie ważne. Według badań rocznie na świecie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, z czego 20% nigdy się nie sprzedaje. Gros ubrań trafia na pustynię Atakama, tworząc olbrzymie hałdy śmieci. Alternatywą jest ich przetworzenie i zawrócenie na rynek”

– dodaje Rodkiewicz.

Zbiórki charytatywne organizowane są przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Więcej informacji o zbiórkach można znaleźć tutaj (https://odzyskajsrodowisko.pl/zbiorki-charytatywne/).