ODDAJ Elektryczne Śmieci –  Zasiej łąkę

ODDAJ Elektryczne Śmieci – Zasiej łąkę

Dębicki Eko Piknik i wielka zbiórka elektrycznych śmieci

4 czerwca  w parku przy Domu Kultury Śnieżka odbędzie się ekologiczny piknik miejski. W Dębicy wylądują łaziki marsjańskie z recyklingu elektrośmieci oraz ule z bębnów od pralek. Będzie można wziąć udział w turnieju szachowym, warsztatach pszczelarskich połączonych z degustacją miodu, a także spróbować swoich sił w zajęciach artystycznych. Nie zabraknie również konkursów eko, waty cukrowej i atrakcji dla Najmłodszych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka elektrycznych śmieci. Za każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dębiczanie dostaną nasiona łąki kwietnej. Eko Piknik potrwa od 11 do 17.00.

Zamień elektrośmieci na kwiaty

Stara pralka, lodówka, piekarnik, suszarka do włosów, toster, zużyte baterie, telefony, zabawki elektroniczne – lista elektroodpadów, które przechowujemy w domu jest zdecydowanie dłuższa. „Zachęcam wszystkich mieszkańców Dębicy, by zrobili porządki i skorzystali z możliwości oddania elektrośmieci do recyklingu. Dzięki temu chronimy siebie, dbamy o nasze miasto oraz o środowisko naturalne. Dodatkową zachętą są upominki w postaci nasion łąk kwietnych oraz miododajnej facelii” – mówi Mariusz Szewczyk, Burmistrz Miasta Dębicy.

Szachy, łaziki marsjańskie i pszczoły

Oprócz zbiórki elektrośmieci, na mieszkańców Dębicy czekają liczne atrakcje. Klub Szachowy GRYF w Dębicy przeprowadzi ekologiczny turniej szachowy. „Zaprezentujemy także wyjątkowe szachy z recyklingu elektrycznych śmieci. Do wykonania każdej figury szachowej wykorzystaliśmy elementy pochodzące z przetworzenia pralek, lodówek czy telefonów komórkowych” – zapowiada Agnieszka Pabis z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników turnieju, a najlepsi zmierzą się w rozgrywkach ogólnopolskich” – dodaje. Oprócz zmagań szachowych, organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach trash artu – uczestnicy będą mogli zrobić ogrody w szkle z elementów pochodzących z recyklingu, posłuchać ciekawostek o pszczołach i sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii. Fanów kosmosu zaciekawią z pewnością sondy marsjańskie wykonane z elementów z recyklingu elektrośmieci.

W wydarzeniu wezmą udział także Miejska i Powiatowa Biblioteka w Dębicy, Wodociągi Dębickie oraz Nadleśnictwo Dębica. Eko Piknik jest organizowany wspólnie przez Miasto Dębicę, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO oraz MB Recycling w ramach projektu Elektryczne Śmieci.