Oddaj niepotrzebne rzeczy i pomóż olkuskim szkołom

Oddaj niepotrzebne rzeczy i pomóż olkuskim szkołom

Zespół Szkół nr 4 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej biorą udział w ogólnopolskim konkursie Polska Stolica Recyklingu. Instytucja, która zbierze najwięcej punktów za nadane EKOzwroty zdobędzie główną nagrodę 50 tys. zł. Pomóc może każdy. Wystarczy oddać zużyte buty, nieużywane od lat ubrania, zapomniane zabawki, przeczytane książki czy głęboko zachomikowany telefon. Usługa jest bezpłatna.

Zasady są proste

Obie szkoły z Olkusza przystępując do Programu Polska Stolica Recyklingu otrzymały swoje indywidualne kody do EKOzwrotów. Jest to darmowa usługa polegająca na tym, żeby oddać nieużywane, ale wciąż sprawne przedmioty do Fundacji Odzyskaj Środowisko. Wśród rzeczy, które można przekazać znajdują się:

· książki
· tekstylia
· zabawki
· obuwie
· elektronika

„W praktyce pomóc szkole może każdy z nas, wystarczy zrobić porządek w szafie, na półce z książkami czy w szufladzie z dawno nieużywaną elektroniką. Przeczytane kryminały, zbyt szerokie jeansy czy przestarzałe modele telefonów komórkowych można spakować do jednego pudełka i wysłać bezpłatnie dowolnym Paczkomatem InPost pamiętając, by w polu imię i nazwisko wpisać kod instytucji, której chcemy pomóc. Zachęcam wszystkich mieszkańców Olkusza, by pomogli swoim szkołom. To będzie dobry gest nie tylko w stronę środowiska naturalnego, nas samych, ale także innych. Część przedmiotów, które trafią do nas w ramach akcji EKOzwroty, zostanie przekazana na cele charytatywne”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Bądźmy zero waste

Najważniejsza idea Programu koncentruje się na dbałości o środowisko naturalne oraz zwróceniu uwagi na to, jak ważne jest wydłużanie życia produktów oraz praktyczne działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.

„Bardzo się cieszę, że Zespół Szkół Numer 4 w Olkuszu ma już pierwsze punkty w Programie. W działania konkursowe bardzo mocno włączył się Koło Młodych Ekologów, dlatego mam nadzieję, że EKOzwroty z naszym kodem zasypią Fundację. Idea Programu bardzo nam się podoba, dlatego namawiam wszystkich olkuszan do jesiennych porządków. To naprawdę nie zajmuje dużo czasu”

– podkreśla Katarzyna Kucab-Klich, Koordynator Programu z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu.

Do Programu wciąż mogą przystępować instytucje miejskie oraz placówki oświatowe. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://www.polskastolicarecyklingu.pl/

Indywidualne kody do EKOzwrotów:

Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu – OLK1268
II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej – OLK2789

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.

Partnerami edukacyjnymi są: Auraeko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska.

Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City.

Do Programu wciąż mogą przystępować instytucje miejskie oraz placówki oświatowe. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://www.polskastolicarecyklingu.pl/