OLKUSZ DBA O DOBRY KLIMAT! Edukacja ekologiczna poza schematem

OLKUSZ DBA O DOBRY KLIMAT! Edukacja ekologiczna poza schematem

20 kwietnia uczniowie olkuskich szkół wyruszą w niecodzienną podróż do świata ekologii. Czy smog można zamknąć w słoiku? Co to jest dwutlenek węgla? Jak prezentują się elektryczne śmieci jako dzieła sztuki? A może już pora na recyklingowy szach mat? W ramach zajęć edukacyjnych pt. Olkusz dba o dobry klimat, uczniowie zobaczą jak łatwo jest być eko. Dodatkowo, w Centrum Kultury, mieszkańcy Olkusza będą mogli zobaczyć wystawę Beeżuterii oraz Ogrodów w Szkle z elektrośmieci. Edukacja ekologiczna realizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Ekologiczny Olkusz

„Nasza Gmina traktuje troskę o środowisko naturalne priorytetowo. Szukamy proekologicznych rozwiązań, a dodatkowo działamy na rzecz kreatywnej i praktycznej edukacji ekologicznej dla różnych grup wiekowych. Tym razem, zaprosimy mieszkańców Olkusza na wernisaż niecodziennej wystawy w nurcie trash art. – sztuki ze śmieci. Dodatkowo, uczniowie będą mogli skorzystać z warsztatów ekologicznych połączonych z eksperymentami, które pozwolą im zrozumieć jak dbać o czyste powietrze i środowisko naturalne” – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Artystyczna odsłona recyklingu

Rezystory, kable, druty, tranzystory to elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci, które możemy odnaleźć w dwóch kolekcjach zaprojektowanych i stworzonych przez artystkę Katarzynę Samczyńską.

„Główną ideą dwóch debiutujących kolekcji jest pokazanie potencjału elektrycznych śmieci. Dzięki temu, że mieszkańcy Olkusza wrzucają do czerwonych pojemników elektrośmieci oraz oddają duży zużyty sprzęt poprzez infolinię czy formularz, trafiają one do recyklingu. Z części odzyskanych materiałów powstają tak unikatowe przedmioty jak kolczyki, broszki, kolie, bransolety, ale także ogrody w szkle” – tłumaczy Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 11.00. Kolekcję będzie można oglądać do 3 maja.