Pasieka z recyklingu w Białej Podlaskiej – edukacja ekologiczna w praktyce

Pasieka z recyklingu w Białej Podlaskiej – edukacja ekologiczna w praktyce

Czy chciałbyś zobaczyć Białą Podlaską oczami pszczół? Jeśli tak, koniecznie przyjdź do pasieki w Małpim Gaju. Dowiesz się m.in. jak długo żyją pszczoły, jak szybko potrafią latać, ile kwiatów odwiedzają i czy potrafią tańczyć. A także, co łączy pszczoły i recykling.

Ul w bębnie ze starej pralki?

W parku przy ulicy Zamkowej w Białej Podlaskiej można oglądać trzy ule z recyklingu. Są niezwykłe, bo do ich zbudowania posłużyły… bębny ze zużytych pralek oddanych do profesjonalnych zakładów przetwarzania. To unikatowy pomysł na wtórne zagospodarowanie odpadów, które pozwala nie tylko ograniczyć ilość zanieczyszczeń, ale wręcz poprawia stan ekosystemu. Owady zapylające odgrywają niebagatelną rolę w środowisku, zapewniając tzw. bioróżnorodność.

„Ule z recyklingu to sposób na praktyczną edukację ekologiczną łączącą ideę recyklingu elektrycznych śmieci oraz tematykę świata pszczół.  Na pasiece odbywają się warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, ale stoją także tablice edukacyjne i poidełka, również wykonane z recyklingu. Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu i zachęcać mieszkańców Białej Podlaskiej do bycia eko na co dzień”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Dolina Krzny oczami pszczół

Wyjątkowa pasieka nieprzypadkowo stanęła w Małpim Gaju. Park powstał w celu wykorzystania walorów przyrodniczych doliny Krzny i zapewnia bogactwo roślin oraz korzystne warunki dla życia owadów zapylających. To także znakomite miejsce do edukacji ekologicznej w praktyce i dla małych, i dużych mieszkańców miasta. Znajdziemy tu m.in. ścieżkę w koronach drzew, która pozwala spojrzeć na miasto z poziomu przelatującej pszczoły.

Odwiedzający pasiekę mogą dowiedzieć się m.in. jakie kolory widzą pszczoły, co jedzą, ile miodu produkują w ciągu swojego życia, jak się komunikują ze sobą i wiele innych ciekawostek o życiu tych niezwykłych owadów oraz ich roli w przyrodzie. Można też obejrzeć ul z recyklingu i dowiedzieć się, co jeszcze możemy zrobić na co dzień, by chronić środowisko naturalne.

Pszczoły lubią recykling

Pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego Od pralki do ula realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, miasto Biała Podlaska oraz organizację odzysku AURAEKO. Pszczelimi rodzinami w Małpim Gaju opiekuje się doświadczony pszczelarz Kacper Łaskarzewski. Zdradzimy, że pszczołom ule z recyklingu się spodobały i już niebawem będzie można spróbować ich wyjątkowego miejskiego miodu.