Poznaliśmy zwycięzcę [RE]Make Festival 3!

Poznaliśmy zwycięzcę [RE]Make Festival 3!

Statuetkę Srebrnej Sowy za pierwsze miejsce w 3. edycji konkursu ReMake Festival  zdobył Jan Ochnio. Wyróżnienia otrzymali: Hubert Bętkowski i Ksenia Sosnowska. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 5 grudnia w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez miasto Łódź, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku ERP Polska w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Czerwony pojemnik na srebrnym ekranie

Konkurs, którego uczestnikami byli mieszkańcy Łodzi udowodnił jak w kreatywny sposób można połączyć dwa z pozoru odmienne światy – edukację ekologiczną oraz kinematografię. Czerwony pojemnik na elektryczne śmieci stał się gwiazdą ekranu oraz pierwszoplanowym aktorem wszystkich zgłoszonych prac.

„Komisja konkursowa już trzeci raz zmierzyła się z arcytrudnym zadaniem. Cieszymy się jednak, że wciąż zaskakuje nas wyobraźnia twórców oraz nieszablonowe podejście do tematu selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Mieszkańcy Łodzi po raz kolejny udowodnili jak soczewka obiektywu potrafi skupić naszą uwagę na problematyce elektrycznych śmieci, ich prawidłowym segregowaniu i przetwarzaniu.”


Daniel Tatarek, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Elektryczne śmieci inaczej

Główną ideą konkursu ReMake Festival jest edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postepowania z elektroodpadami. Mieszkańcy Łodzi mają dyspozycji ponad 100 czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

„W drodze do pracy, szkoły czy sklepu możemy wrzucić do specjalnego pojemnika zużyte baterie, stary telefon czy uszkodzony aparat fotograficzny. Z kolei duże zużyte sprzęty jak np. lodówki czy pralki można oddać bezpłatnie z domu lub firmy dzwoniąc pod numer 572 102 102 lub korzystając z formularza online. Elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskuje się z nich m.in. metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne i szkło. Nasz recyklingowy konkurs filmowy przypomina o tym, że warto i łatwo być eko każdego dnia.”


Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

[RE]Make Festival, czyli recyklingowy konkurs filmowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, we współpracy z Miastem Łódź oraz ERP Polska. Konkurs patronatem objęła Prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska.