Poznań z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

Poznań z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

Zbiórki elektrycznych śmieci w Poznaniu idą pełną parą. Poznańskie szkoły, robią co mogą, by pomóc miastu w zdobyciu zaszczytnego tytułu i oryginalnej statuetki. Wszyscy mieszkańcy mogą się jeszcze włączyć w ekologiczne działania oddając elektrośmieci do charakterystycznych pojemników na ZSEE lub korzystając z odbiorów domowych.

Patrzymy w przyszłość

„Wierzę, że Poznań ma duże szanse na to, by zostać Polską Stolicą Recyklingu. Patrzymy w przyszłość uwzględniając troskę o środowisko naturalne, dlatego wierzę, że nasi mieszkańcy włączą się w tą akcję. W naszych domach i mieszkaniach wciąż chomikujemy ogromną ilość elektrośmieci. Teraz jest najlepszy czas, by przekazać je do recyklingu. Kibicuję również poznańskim szkołom – warto wspomóc naszych uczniów, którzy walczą o 50 000 złotych”

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania

Fundacja Odzyskaj Środowisko, pomysłodawca i organizator Programu zapewnia, że liczy się każdy kilogram.

„Pod uwagę weźmiemy sumę elektrycznych śmieci zebranych przez podmioty wspierające, ale także wszystkie elektroodpady z ekologicznych eventów i zbiórek, te oddane do pojemników oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany poprzez odbiory domowe zgłaszane przez formularz lub infolinię 572 102 102” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Recykling ma sens

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na potrzebę, ale i konieczność selektywnej zbiórki elektroodpadów przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę smart city.

„Z elektrycznych śmieci możemy odzyskiwać metale żelazne, metale nieżelazne, metale szlachetne oraz szkło. Biorąc pod uwagę kurczące się zasoby, warto korzystać z tego, co już mamy. W gospodarce obiegu zamkniętego zamieniamy cykl linearny w cykl zamknięty. Mamy do czynienia teraz nie z odpadami, a z surowcami” – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wielka Gala Miast i Elektryczny Las

Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci trafi do zwycięskiego miasta w czasie uroczystej gali, która odbędzie się lutym 2023 roku. W czasie ogólnopolskiego finału, poznamy również zwycięski podmiot wspierający miasto. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja poświęcona edukacji ekologicznej i zagadnieniom smart community. Dodatkową nagrodą w programie będą sadzonki drzew – za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci, miasto otrzyma jedno drzewo.

Program Polska Stolica Recyklingu organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Szczegóły wraz z regulaminem znajdują się na stronie.