Przynieś elektryczne śmieci, pomóż Ani i Stasiowi

Przynieś elektryczne śmieci, pomóż Ani i Stasiowi

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny a także używana odzież i tekstylia. Dla jednych nadające się do śmieci starocie … dla innych – szansa na zdrowie. 27 maja w Końskich rozpocznie się zbiórka charytatywna dla Ani Bernackiej i Stasia Laurmana. Oboje walczą o powrót do pełnej sprawności – Staś po wypadku, Ania po udarze. W pomoc włączyła się Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Kilogramy pomocy

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można oddawać od 27 maja. Specjalne kontenery na elektroodpady staną w dawnej bazie PKS przy ul. Piłsudskiego 124 w Końskich. Przyjmowane będą zarówno większe elektroodpady, czyli stare telewizory, lodówki czy pralki, jak i mniejsze urządzenia RTV i AGD. Zebrane elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recykling.

„Podczas zbiórki mieszkańcy Końskich i okolic będą mogli zadziałać dwutorowo – z jednej strony chronić środowisko naturalne, z drugiej – wesprzeć dwoje potrzebujących młodych ludzi. W zakładach przetwarzania z zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostaną odzyskane m.in. tworzywa sztuczne, metale czy szkło. Do tego każda oddana tona elektrycznych śmieci oznacza środki finansowe na leczenie Stasia i Ani.”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Elektryczne śmieci… na zdrowie

Anna Bernacka ma 27 lat. Cierpi na malformację tętniczo-żylną, która wywołała już dwa udary mózgu. Straciła wtedy mowę, pamięć i wzrok. By uniknąć kolejnych udarów przeszła kosztowną operację w Niemczech. Przed nią prawdopodobnie jeszcze dwa zabiegi… i długa rehabilitacja. Koszty dalszego leczenia przekraczają 200 tysięcy złotych. Dzięki m.in. zbiórce na portalu siepomaga zebrano około 70 tysięcy.

18-letni Stanisław Laurman w ubiegłym roku przeżył poważny wypadek samochodowy. Doznał rozległego urazu wielu narządów, w tym mózgu. Długo walczył o życie… teraz próbuje odzyskać sprawność i pokonać niedowład prawostronny. Roczne leczenie i rehabilitacja będą kosztować blisko 400 tysięcy złotych. Do całej kwoty brakuje jeszcze ponad 40%.

Każdy kto będzie chciał wesprzeć Anię i Stasia może oddać także tekstylia i używaną odzież. Zbierane będą m.in. zasłony, poszewki, ręczniki, koce oraz pluszaki. Zbiórka w dawnej bazie PKS w Końskich potrwa do 29 maja.