[RE] MAKE Festival. Rusza Recyklingowy Konkurs Filmowy

[RE] MAKE Festival. Rusza Recyklingowy Konkurs Filmowy

W roli głównej: Czerwony Pojemnik.
Czas trwania: 90 sekund.
Sposób wyrazu: krótka forma filmowa lub animowana.
Scenariusz i reżyseria: mieszkańcy Łodzi, uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni.

Rusza pierwszy w Polsce recyklingowy konkurs filmowy. Uczestnicy zmierzą się z wyzwaniem stworzenia wideo, które poruszy temat konieczności selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci, nawiązując do czerwonych pojemników, które na ulicach miasta pojawiały się pod koniec lipca. Na laureata najlepszego filmu czekają cenne nagrody. Konkurs potrwa od 16 listopada do 5 grudnia. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 10 grudnia w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

W 90 sekund dookoła Łodzi?

Główną ideą konkursu jest promowanie szeroko pojętej ekologii, z naciskiem na elektryczne śmieci. „Chcemy zaprosić uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów do stworzenia czegoś wyjątkowego. Liczymy na ich kreatywność, wyobraźnię, pomysłowość wpisaną w kontekst Łodzi. Najlepsze 90 sekund, które nas zaciekawi, rozśmieszy, wzruszy, nauczy, zasmuci, słowem: wywoła emocje i przekona do działania na rzecz ekologii, zwycięży. Wszystkim uczestnikom już teraz bardzo kibicujemy” – mówi Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu, która jest współorganizatorem konkursu.

Czerwony Pojemnik na Czerwonym Dywanie

W każdym filmie powinien pojawić się Czerwony Pojemnik, który jest „twarzą” projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez Miasto Łódź, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz Europejską Platformę Recyklingu. Celem projektu jest propagowanie selektywnej zbiórki elektroodpadów. W każdej z dzielnic Łodzi pojawiły się charakterystyczne czerwone pojemniki, do których łodzianie mogą szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do 56 pojemników mogą być oddawane np. zużyte baterie, zabawki elektroniczne, aparaty fotograficzne, telefony, radia, drukarki itp. Stamtąd trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów i surowców powstaną ule z recyklingu oraz unikatowe dzieła sztuki w nurcie trash art.

Złota Sowa

Jury będzie oceniać artystyczne walory każdego filmu, ale także sposób pokazania samej Łodzi. „Niezwykle ważne jest dla nas, jako Fundacji Odzyskaj Środowisko, pokazywanie ciekawej i niecodziennej strony recyklingu. Promujemy wiedzę na temat konieczności właściwego postępowania z elektrycznymi śmieciami w sposób niestandardowy, wierząc, że może to być ciekawy temat również na film” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Zwycięzców poznamy 10 grudnia podczas uroczystego przeglądu filmowego. „Wówczas wręczymy także nagrody w postaci statuetki Złotej Sowy i nagród rzeczowych: smartfona, gimballa oraz bonów upominkowych do sklepów sportowych” – dodaje.

NOWA ODSŁONA RECYKLINGU

Konkurs jest elementem projektu edukacyjnego  Elektryczne Śmieci, którego podstawowym celem jest szerzenie wiedzy o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród wszystkich grup społecznych. Dzięki różnym inicjatywom podejmowanym w ramach projektu coraz szersze grono osób zdobywa, tak ważną z punktu widzenia ochrony środowiska, wiedzę na temat konieczności recyklingu elektroodpadów. Wskazanie w łazikach marsjańskich elementów, które pochodzą z recyklingu, pomoże w zrozumieniu zagadnienia, jakim jest przetwarzanie i odzyskiwanie cennych surowców ze zużytego sprzętu. Okazuje się, że materiały pochodzące z recyklingu mogą mieć najróżniejsze zastosowanie, w tym być częścią pojazdów kosmicznych, które mogą eksplorować Czerwoną Planetę.