[RE]Make Festival 2 rozstrzygnięty!

[RE]Make Festival 2 rozstrzygnięty!

Statuetkę Złotej Sowy i pierwsze miejsce w recyklingowym konkursie filmowym zdobył Jan Ochnio. Jury nagrodziło pomysł, poczucie humoru oraz doskonale wkomponowaną scenerię Łodzi. Wyróżniania otrzymali: Weronika Sęczkowska i Hubert Bętkowski. Uroczysta ceremonia miała miejsce 10 grudnia w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez miasto Łódź, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku ERP Polska w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Na szklanym ekranie

Konkurs, skierowany do mieszkańców Łodzi, w centrum stawia edukację ekologiczną. Organizatorzy konkursu zadbali o to, by czerwony pojemnik był głównym bohaterem filmowych zmagań.

„W Łodzi znajduje się 95 czerwonych pojemników przeznaczonych na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Łodzianie mogą z nich korzystać w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię. To bardzo wygodne, bezproblemowe i ekologiczne rozwiązanie. Konkurs miał na celu pokazanie łodzianom, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci nie jest niczym trudnym ani pracochłonnym” – mówi Paweł Palus, Dyrektor Operacyjny ERP Polska.

Narodziny gwiazdy

Jury stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia filmu, który opowiada najciekawszą historię, wzbudza największe emocje i jest zgodny z tematem konkursu. Najlepszą produkcją okazał się film autorstwa Jana Ochnio.

„Autor zmierzył się z tematem zużytych baterii, który jest niezwykle istotny. Warto podkreślić, że co roku na polski rynek trafia aż 400 milionów sztuk baterii i akumulatorów, z czego 80% to (niestety) baterie jednorazowego użycia. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat konieczności oddawania zużytych baterii do miejsc do tego przeznaczonych np. do czerwonych pojemników. Tylko w ten sposób mają szansę trafić do recyklingu” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

The end?

 „Myślę, że festiwal udowodnił nam wszystkim, że recykling i elektryczne śmieci mogą być tematami kinowymi. Wystarczy odrobina wyobraźni, interesujący pomysł na fabułę i można stworzyć wyjątkową propozycję dla miłośników kina” – dodaje Krzysztof Kieszkowski.  

[RE]Make Festiwal czyli recyklingowy konkurs filmowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, we współpracy z Miastem Łódź oraz ERP Polska. Konkurs patronatem objęła Prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska.