Siedlce w kierunku green city

Siedlce w kierunku green city

Ponad 14 ton elektrośmieci zebrali siedlczanie w czasie zbiórki elektrycznych śmieci 6 i 7 maja. Nie zawiedli także szachiści, którzy podczas Jarmarku św. Stanisława stoczyli zmagania w ekologicznym turnieju szachowym. Uczniowie szkół podstawowych, biorący udział w konkurach eko, wywalczyli dla swoich placówek karmniki z recyklingu, regały na książki z lodówek i inne ekologiczne nagrody. Siedlce są eko!

Czerwony Pojemnik na plakacie

Do czego służy czerwony pojemnik? Jakie odpady powinny do niego trafiać? Co dalej dzieje się z elektroodpadami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli uczniowie siedleckich szkół podstawowych poprzez swoje plakaty. Najlepszą grafikę wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12, którzy w nagrodę odwiedzą Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Maya Victory w Bogumiłowie. „17 maja laureaci będą mieli okazję zobaczyć naszą instalację do recyklingu świetlówek; dotknąć szkła, które nie kaleczy oraz sprawdzić ile waży wolfram. Cieszę się, że będziemy mieli okazje pokazać praktyczny wymiar recyklingu” – tłumaczy Grzegorz Gajda, Kierownik Zakładu Maya Victory. Miejsca na podium zajęły również: Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoła Podstawowa nr 2. Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie Szkolne Centrum Recyklingu.

Szachy z elektrośmieci

W ramach wydarzenia nie zabrakło szachowych rozgrywek. Zwycięzcami ekologicznych szachów zostali Bazyli SeńSzachowy Uniwersytet Warszawski /klasy I-III/, Tadeusz Strus  – UKS- STS Sokołów Podlaski /klasy IV-VI/, Cyprian MalczukSiedlce /klasy VII+/. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale z elektrośmieci i spotkają się na Międzymiastowym Turnieju Szachowym.

Dorośli i dzieci oddają elektryczne śmieci

Jarmark ekologiczny poprzedziła zbiórka elektrycznych śmieci. „6 maja mieszkańcy Siedlec oddawali przede wszystkim duże gabaryty np. pralkosuszarki, chłodziarki, klimatyzatory, monitory, telewizory. Za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny  siedlczanie dostali nasiona łąki kwietnej i sadzonki roślin miododajnych. Kolejna zbiórka w Siedlcach już we wrześniu” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Dzięki wspólnym działaniom Miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizacji odzysku AURAEKO, w Siedlcach jest o 14 ton elektrośmieci mniej, a mieszkańcy mieli okazję zobaczyć edukację ekologiczną w nowym wydaniu”- dodaje.

Wszystkie działania to efekt realizacji projektu Elektryczne Śmieci, a już niebawem w Siedlcach rozkwitną Błękitne Ogrody. Szczegóły na https://szkolnecentrumrecyklingu.pl/2022/05/04/blekitne-ogrody-w-siedlcach-edukacja-ekologiczna-i-laki-kwietne/