Studenci zbudują mikroinstalację OZE z recyklingu elektrycznych śmieci

Studenci zbudują mikroinstalację OZE z recyklingu elektrycznych śmieci

Studenci Politechniki Poznańskiej odwiedzili jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego Maya Victory. Wizyta studyjna to kolejny etap konkursu Zbuduj mikroinstalację OZE z recyklingu, w którym do wygrania jest aż 10 tysięcy złotych. Konkurs organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

W świecie recyklingu

„„Wizyta na zakładzie to bardzo istotny element konkursu. Studenci mieli okazję nie tylko wybrać elementy z recyklingu niezbędne do powstania instalacji, ale także zobaczyć czym jest recykling elektrośmieci w praktyce i dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka ZSEE. Mam nadzieję, że zwycięska mikroinstalacja OZE, które wkrótce stanie na terenie ścieżki edukacyjnej w Suchym Lesie , zaskoczy nas swoją funkcjonalnością i wydajnością” – mówi Michalina Magdziarz, Specjalista ds. Funduszy Unijnych i edukacji ekologicznej w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. 

Egzamin na 6?

„Nie sądziliśmy, że można odzyskać aż tyle elementów z recyklingu. Planujemy prace w kilku etapach. Pierwszy etap będzie polegał na określeniu ilości energii, którą można uzyskać z panelu PV. Planujemy najpierw wyprowadzić moc z falownika, a następnie zobaczyć gdzie można tą moc wykorzystać” – mówi Krzysztof Dziarski, opiekun Koła Naukowego ELECTRONUS z Politechniki Poznańskiej. „Ten konkurs udowadnia, że edukacja ekologiczna może być niestandardowa i ciekawa. Liczy się pomysł, kreatywność i zaangażowanie” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wyniki konkursu pojawią się na stronie Zakładu Zagospodarowania Odpadów oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.