Sukces zbiórki elektrycznych śmieci w Radomiu

Sukces zbiórki elektrycznych śmieci w Radomiu

Prawie 3600 kilogramów elektrycznych śmieci oddali mieszkańcy Radomia w czasie wielkiej zbiórki elektrośmieci 2 lipca na parkingu przy E.Leclerc. Stare telewizory kineskopowe, komputery, kosiarki, lodówki, drukarki, piekarniki i wiele innych elektrogratów trafiło do profesjonalnego zakładu przetwarzania MB Recycling. W zamian radomianie otrzymali nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii.  

Przestarzałe, bez wartości?  Niekoniecznie…

Mieszkańcy Radomia stanęli na wysokości zadania, oddając zarówno elektrośmieci, jak i makulaturę. Niedziałające telewizory, stare pralki i lodówki, nieużywane telefony oraz elektronarzędzia, uszkodzone elektroniczne zabawki… lista zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest bardzo długa. Radomianie podkreślali potrzebę organizowania zbiórek, które motywują do zrobienia porządków w swoich domach, piwnicach, garażach, ale także na działkach. Szacuje się, że wciąż przechowujemy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, które powinny trafić do recyklingu.

Elektrośmieci z Radomia trafiły do recyklingu

Do recyklingu czyli gdzie?

Zebrane elektrośmieci trafiły do profesjonalnych zakładów przetwarzania: Maya Victory oraz MB Recycling. Z części odzyskanych surowców i materiałów Fundacja Odzyskaj Środowisko buduje ule z recyklingu oraz tworzy dzieła sztuki w nurcie trash art.

„Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu. Dzięki temu, że mieszkańcy angażują się w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, biorąc udział w cyklicznych zbiórkach, zamawiając odbiór z domów, dbają o siebie, swoich najbliższych oraz o środowisko naturalne” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.  

Wielka zbiórka elektrośmieci w Radomiu została zorganizowana w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Radom, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku RLG Polska.