Turniej Wiedzy Pożarniczej na Podkarpaciu

Turniej Wiedzy Pożarniczej na Podkarpaciu

17 maja w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbędą się eliminacje wojewódzkie 46 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. O zwycięstwo powalczą finaliści eliminacji powiatowych z 3 grup wiekowych. Udział w wydarzeniu wezmą także przedstawiciele projektu „OSP na straży środowiska” – Fundacja Odzyskaj Środowisko i AuraEko.

Młodzież zapobiega pożarom

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 w siedzibie Uczelni Państwowej im. Jana Grodka przy ulicy Mickiewicza w Sanoku. O tytuł najlepszego zespołu powalczy ponad sześćdziesięcioro uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Przed uczestnikami test pisemny oraz finał w postaci egzaminu ustnego. Uczniowie będą musieli wykazać się m.in. wiedzą z zakresu historii ochrony przeciwpożarowej, techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej czy szeroko rozumianego ratownictwa.

Ochrona i Ekologia

Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych a także kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ratownictwa i ekologii. Dlatego – poza udziałem w eliminacjach – uczniowie będą mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach „Elektryczne lasy w szkle”, przygotowanych przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Będzie również możliwość obejrzenia ekologicznych uli i szachów z recyklingu.

„Chcemy w ten sposób pokazać młodym ludziom, że coś co dla jednych jest tylko odpadem, dla innych może być cennym materiałem. Nasze ekologiczne ule wykonane są m.in. ze starych bębnów do pralek. Szachy z recyklingu to z kolei niezwykłe połączenie miedzianych drutów, kabli, szkła i laminatów. Zależy nam by wiedza o tym jak ważne jest odpowiednie segregowanie elektrycznych śmieci trafiała do jak największej liczby dzieci i młodzieży”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Organizatorem wydarzenia jest oddział wojewódzki woj. podkarpackiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Eliminacje potrwają do godziny 15.00. Finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędzie się w lipcu.