„Wakacje z naturą”, czyli Piknik Ekologiczny w Olkuszu

„Wakacje z naturą”, czyli Piknik Ekologiczny w Olkuszu

21 czerwca w olkuskim Silver Parku odbędzie się Piknik Ekologiczny „Wakacje z naturą”. W programie wydarzenia m.in. gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, strefa dmuchańców oraz darmowa wata cukrowa. Będą także warsztaty tworzenia sztuki w nurcie „trash art” oraz ekologiczny turniej szachowy, przygotowane przez Fundację Odzyskaj Środowisko i AURAEKO, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Mieszkańcy Olkusza będą mieli również okazję oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Edukacja ekologiczna… inaczej

Piknik Ekologiczny w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym w Olkuszu rozpocznie się o godzinie 15.00. Uczestnicy będą mogli m.in. sprawdzić się w quizie EkoMilonerzy, przygotowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Na rywalizację składa się 10 pytań dotyczących ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Na chętnych czekać będą także warsztaty tworzenia „Elektrycznych lasów w szkle”. By wykonać unikatową kompozycję, uczestnicy będą mieli do dyspozycji różne frakcje, pozyskiwane podczas przetwarzania lodówek, pralek czy sprzętu komputerowego. Przy okazji będzie można się dowiedzieć jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

„Podczas pikniku każdy będzie mógł zobaczyć z bliska ul, do budowy którego posłużyły bębny ze zużytych pralek, oddanych do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Chcemy w ten sposób pokazywać praktyczny wymiar recyklingu i zachęcać do selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Dzięki odzyskiwaniu z elektroodpadów surowców takich jak szkło czy metale, chronimy środowisko i zasoby naturalne naszej planety.”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Turniej Szachowy… poza schematami

Podczas pikniku chętni będą mogli także wziąć udział w EKOlogicznym Turnieju Szachowym. Do rozgrywek posłużą szachy wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Zatopione w żywicy epoksydowej kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych utworzyły bierki, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Unikatowe szachy to kolejny, pozytywny przykład odpowiedniego postępowania z elektroodpadami.

„Tak jak w szachach ważny jest każdy ruch, tak w przypadku troski o środowisko naturalne ważne jest by robić to nie tylko od święta. Piknik Ekologiczny jest doskonałą okazją do tego by przypominać mieszkańcom Olkusza na czym polega selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Gdy wszyscy będziemy odpowiednio postępowali z odpadami, w tym także z elektrycznymi śmieciami, czystsze będzie i nasze otoczenie i środowisko.”

– mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza

Od 18 do 26 czerwca w Olkuszu prowadzona będzie także zbiórka elektrycznych śmieci. Kontener na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie ustawiony na parkingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Oddawać można m.in. lodówki, pralki, żelazka, komputery, drukarki czy telefony.

Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez Gminę Olkusz, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO.