Wielka zbiórka elektrośmieci i eko piknik!

Wielka zbiórka elektrośmieci i eko piknik!

Jak wygląda król szachowy z elektrycznych śmieci? Czy można wyczarować dzieła sztuki z miedzianych kabli, tranzystorów i laminatów? Czym jest zasada 3R? Jak uszyć własny worek na warzywa? Odpowiedzi poznamy już 11 czerwca w czasie czeladzkiego Eko Pikniku, który odbędzie się w godzinach od 11 do 16.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 7, przy ulicy Spacerowej 2.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie wielka zbiórka elektrycznych śmieci. 

Ekologia bez nudy

Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta na wyjątkowe wydarzenie eko. Świetna zabawa połączona z edukacją ekologiczną ma być przypomnieniem jak łatwo jest dbać o środowisko naturalne. Zachęcam również do udziału w zbiórce elektrośmieci. Każdy, kto przyniesie ze sobą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzyma nasiona łąki kwietnej oraz miododajnej facelii” – mówi Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladzi.

„Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla różnych grup wiekowych tak, by pokazać praktyczny wymiar recyklingu w ciekawy sposób. Uczestnicy eko pikniku będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach trash art (sztuka ze śmieci), poćwiczyć logiczne myślenie czy zrelaksować się oglądając ekologiczne bajki” – podkreśla Agnieszka Pabis z Fundacji Odzyskaj Środowisko. W programie będą również występy teatralne, szycie woreczków na warzywa i owoce, wystawa eko zabawek.

Pracownicy Urzędu Miasta udzielać będą porad w zakresie uzyskania dotacji do zmiany sposobu ogrzewania oraz zasad obowiązujących w Programie Czyste Powietrze. Będzie można wypełnić i złożyć deklarację do centralnej ewidencji emisyjności budynków – jest to obowiązek każdego właściciela nieruchomości posiadającej źródło ciepła, a termin składania deklaracji upływa 30 czerwca br.

Zamień elektrośmieci na łąkę

Każdy kto przyniesie elektryczne śmieci otrzyma od Fundacji Odzyskaj Środowisko nasiona łąki kwietnej. Zepsute pralki, telewizory, uszkodzone laptopy, niedziałające lodówki, zabawki na baterie czy nieprzydatne kable i telefony, lista elektroodpadów jest bardzo długa. Z uwagi na niebezpieczne substancje w nich zawarte nie warto przetrzymywać ich w naszych domach i mieszkaniach.

„ Zachęcam wszystkich mieszkańców Czeladzi do zrobienia porządków. Warto oddać zużyty sprzęt do recyklingu, dając mu szansę na drugie życie” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Organizatorem Eko Pikniku jest Miasto Czeladź we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7, Fundacją Odzyskaj Środowisko, organizacją odzysku AURAEKO.