Wielka Zbiórka Elektrycznych Śmieci w Łodzi zrób porządek i bądź eko

Wielka Zbiórka Elektrycznych Śmieci w Łodzi zrób porządek i bądź eko

9 lipca w godzinach od 11 do 17 na parkingu przy Parku Poniatowskiego odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. Mieszkańcy Łodzi będą mogli szybko, bezproblemowe i całkowicie bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zamian dostaną nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii.

Nie chomikuj elektrośmieci

„Według najnowszych danych w naszych domach i mieszkaniach wciąż przechowujemy około 20 milionów sztuk elektrycznych śmieci. Stare ładowarki, telefony komórkowe, zużyte aparaty fotograficzne, niedziałające lodówki, pralki, stosy kabli, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne… lista jest naprawdę długa. Zachęcam wszystkich łodzian do zrobienia porządków i wzięcia udziału w zbiórce” – mówi Paweł Palus z organizacji odzysku ERP Polska.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie tylko zabiera cenną przestrzeń, ale stanowi również poważne zagrożenie.

„Warto przypomnieć, że jedna mała bateria guzikowa jest w stanie skazić 1 m³ gleby i aż 400 litrów wody, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci oraz zużytych baterii” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Do recyklingu, czyli gdzie?

Wszystkie sprzęty oddane przez mieszkańców Łodzi w czasie zbiórki elektrycznych śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling oraz Maya Victory. Tam, dzięki specjalistycznym instalacjom, zostaną odzyskane metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne, szkło, oraz metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko, buduje jedyne w swoim rodzaju ule z recyklingu.

Zbiórka Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego odbywa się w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Łódź, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz ERP Polska.