Wielkie Święto Nauki w Rybniku

Wielkie Święto Nauki w Rybniku

23 maja w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odbędzie się XI edycja Festiwalu Nauki. W otoczeniu wiekowych maszyn górniczych uczniowie będą mieli okazję sprawdzić się m.in. w doświadczeniach astronomicznych, robotycznych, fizycznych czy chemicznych. Dzięki Fundacji Odzyskaj Środowisko nie zabraknie także zadań dotyczących wiedzy ekologicznej.

#smart edukacja

Wydarzenie rozpocznie się godzinie 9.00 w zabytkowej Kopalni Ignacy, przy ulicy Mościckiego 3 w Rybniku. Jak zapowiadają organizatorzy – będzie obfitować w prelekcje, spektakle, pokazy i warsztaty. Uczniowie będą mogli m.in. sprawdzić się w quizie Ekomilionerzy, przygotowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko, a inspirowanym popularnym show telewizyjnym. Podczas turnieju uczestnicy zmierzą się z dziesięcioma pytaniami dotyczącymi ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Chętni zagrają także w heksabble, czyli grę opartą o zabawę słowami, które także nawiązują do ekologii. Do zmagań służą wykonana z elektroodpadów plansza oraz klawisze pochodzące z recyklingu klawiatur komputerowych.

„Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma edukacji, także ekologicznej. Uczniowie będą mogli zobaczyć jak wygląda ul zbudowany z bębnów do pralek, pokażemy im także szachy stworzone ze starych kabli. To ważne by zobaczyły, że z każdego sprzętu możemy odzyskać wiele elementów i zapobiegać ten sposób marnowaniu cennych surowców. ”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Ekologiczne ciekawostki

Podczas Festiwalu Nauki na uczniów czekać będą także warsztaty tworzenia biżuterii z elektrycznych śmieci. By wykonać wisiorek lub bransoletkę uczestnicy otrzymają pakiety z elementami pozyskanymi z recyklingu. Pierwszym zadaniem będzie próba odgadnięcia z jakich sprzętów elektrycznych i elektronicznych pochodzą części. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie dowiedzą się także jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem.

Dowiedzieć będzie można się także „skąd bierze się miód”. W trakcie pszczelich warsztatów  – poza prezentacją ula z recyklingu – każdy będzie mógł zapoznać się z życiem pszczół i wykonać świecę z węzy. Będzie można także spróbować miodu z pasiek, prowadzonych w wybranych miastach przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

Organizatorem Festiwalu Nauki jest Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
Wydarzenie potrwa do godziny 15.00.