Zamień elektrośmieci na łąkę kwietną

Zamień elektrośmieci na łąkę kwietną

16 września przy Szkole Podstawowej nr 7, na ulicy Grunwaldzkiej 7, odbędzie się wielka zbiórka elektrycznych śmieci. Mieszkańcy będą mogli zamienić elektroodpady na nasiona łąk kwietnych. Zbiórka potrwa od 12 do 18. Zbiórka organizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Mielec, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO.

 Elektryczne śmieci to nie problem

Według najnowszych statystyk przechowujemy w polskich domach aż 20 milionów sztuk elektrośmieci.

„Stare kable, ładowarki, telefony komórkowe odkładamy na czarną godzinę. Z kolei zepsute telewizory, lodówki, pralki czy elektronarzędzia gromadzimy często w garażach lub piwnicach, bo nie mamy czasu, by się ich we właściwy sposób pozbyć. Zbiórka elektrośmieci to doskonała okazja, by zrobić porządki i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz sztuka w nurcie trash art” – dodaje.

Łąka kwietna w nagrodę

Za każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, mieszkańcy Mielca otrzymają nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii. Nasiona łąk kwietnych będą nie tylko cieszyć oczy feerią barw, ale także będą kapitalnym miejscem dla pszczół i innych dzikich zapylaczy.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w zbiórce, działa bezpłatny odbiór elektrycznych śmieci. Wystarczy zadzwonić 572 102 102 lub wypełnić formularz. Duży zużyty sprzęt zostanie bezpłatnie odebrany w ciągu 72 godzin.