Zamień elektryczne śmieci na łąkę kwietną!

Zamień elektryczne śmieci na łąkę kwietną!

W piątek, 19 maja, odbędzie się wielka zbiórka elektrycznych śmieci. Stare pralki, zużyte lodówki, nieużywane telefony czy dawno zapomniane telewizory będzie można bezpłatnie oddać do recyklingu. Zbiórka odbędzie się przy ul. Jurajskiej oraz na osiedlu Barwinek 3 (przy Pływalni Foka) w godzinach od 8.00 do 13.00. Każdy, kto odda elektroodpady otrzyma nasiona łąki kwietnej lub miododajnej facelii.

Elektrośmieci przekaż do recyklingu

„W naszych domach i mieszkaniach wciąż zalega 20 milionów sztuk elektrycznych śmieci. Ładowarki, laptopy, komputery, elektronarzędzia, aparaty fotograficzne, zabawki elektroniczne, baterie… lista sprzętów, które przechowujemy jest bardzo duża. Warto pamiętać, że zabierają nam one nie tylko cenną przestrzeń, ale stanowią poważne niebezpieczeństwo. Zawierają w sobie wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji jak kadm, ołów czy rtęć. Dlatego warto zrobić porządki i oddać elektroodpady w ramach zbiórki. Wtedy mamy pewność, że trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odzyskuje się metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz szkło.

Odpad równa się surowiec

W ramach ciekawostki warto przytoczyć, że sprzęt komputerowy o wadze 27 kilogramów to prawie 7 kilogramów szkła, ponad 6 kilogramów tworzyw sztucznych i tyle samo stali, które mogą zostać ponownie zawrócone na rynek.

„Zachęcam wszystkich kielczan do wzięcia udziału w zbiórce elektrycznych śmieci. Dzięki selektywnej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie, swoich najbliższych, ale także środowisko naturalne”.

Monika Wyciechowska, RLG

Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko tworzy unikatowe ule z recyklingu, które można zobaczyć m.in. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej oraz sztukę w nurcie trash art.

Zbiórka elektrycznych śmieci jest organizowana w ramach projektu Elektryczne Śmieci przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz RLG Relectra Polska we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kielcach.