Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu i wygraj 10 000 złotych!

Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu i wygraj 10 000 złotych!

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej po raz 4. staną przed wyzwaniem zbudowania łazika marsjańskiego z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Konkurs, organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Politechnikę Świętokrzyską, MB Recycling i RLG Relectra Polska to element niestandardowej edukacji ekologicznej na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Z profesjonalnych zakładów przetwarzania na Marsa

„Po raz kolejny chcemy przypomnieć nie tylko studentom, ale także kielczanom jak ważna jest selektywna zbiórka elektroodpadów. Dzięki konkursowi udowadniamy, że stare komputery, aparaty czy telefony to nie odpad a surowiec, któremu można nadać drugie – w tym przypadku – kosmiczne życie. Zachęcam do udziału studentów Politechniki i wierzę, że również w tym roku zaskoczą nas swoją kreatywnością oraz inżynieryjnymi umiejętnościami”

– mówi Monika Wyciechowska z RLG Polska

By zgłosić się do konkursu należy przygotować zarys koncepcyjny kosmicznego pojazdu, składającego się z elementów pochodzących z elektrycznych śmieci. Zgłoszenie należy przesłać na adres mailowy: [email protected] lub dostarczyć do siedziby Fundacji Odzyskaj Środowisko, przy ulicy Olszewskiego 20 w Kielcach. Czas na zgłoszenie upływa 15 czerwca.

„Poprzednie edycje konkursu pokazały, że naszym studentom nie brakuje ani pomysłowości, ani zaangażowania. Dlatego zapraszamy wszystkich, by także w tym roku wykazali się kreatywnością i oryginalnością. Jestem pewna, że prace naszych żaków znów nas pozytywnie zaskoczą”

– mówi Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej

Zespoły, które przejdą do trzeciego etapu będą musiały wybudować łazika z recyklingu do 10 października. Dzień później pojazdy przejdą test na polu marsjańskim przy kieleckiej uczelni. Ocenie jury podlegać będą m.in. mobilność pojazdu, jego sterowalność i walor edukacyjny. Dodatkowe punkty przyznawane będą za sterowanie głosem, funkcję latania lub pływania.

„Eksploracja Marsa trwa od 1960 r. kiedy to wystrzelono w kosmos sondę Mars 1M. Informacje o Czerwonej Planecie, którymi dziś dysponujemy zebrały m.in. łaziki wyposażone w spektrometry, magnetometry, specjalistyczne radary, kamery, analizatory cząstek czy lasery. Wybudowane przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej pojazdy także muszą poradzić sobie w trudnych, kosmicznych warunkach. Liczę, że tegoroczny konkurs dostarczy nam wszystkim kosmicznych wrażeń, a edukacyjne łaziki z recyklingu będą doskonałym elementem edukacji ekologicznej w kontekście prawidłowego postępowania z elektrycznymi śmieciami”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Konkurs organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Partnerami konkursu są: RLG Polska, Politechnika Świętokrzyska oraz MB Recycling.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajduje się tutaj: