Zbuduj robota z recyklingu i wygraj!

Zbuduj robota z recyklingu i wygraj!

Studenci z Rzeszowa staną przed wyzwaniem zbudowania robota sortującego z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Najważniejszym zadaniem urządzenia wyposażonego w układ wizyjny będzie rozpoznawanie baterii oraz ich poprawne sortowanie. Konkurs potrwa od 6 grudnia do 16 czerwca, a zwycięzca otrzyma 10 000 złotych.

R2-D2, IG-88, C-3PO i … AFR-1?

Pięć osi obrotu, pojedynczy silnik elektryczny i części dla modelarzy Meccano posłużyły do zbudowania pierwszego robota przemysłowego przez Griffith P. Taylora w 1937 roku. Od lat 50. robotyka przyśpiesza: coraz więcej firm decyduje się na rozwój robotyzacji. Roboty przemysłowe mają przede wszystkim usprawniać procesy produkcji, zastępować ludzi na stanowiskach związanych z dużym niebezpieczeństwem, ale także obniżenie kosztów produkcji.

„Studenci staną przed trudnym zadaniem stworzenia robota, w którym wykorzystają materiały pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci. W trakcie zmagań, Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić profesjonalne zakłady przetwarzania ZSEiE , będą mieli również do dyspozycji kilkadziesiąt materiałów pochodzących z recyklingu elektrośmieci. Chcemy pokazać zarówno konieczność selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także wskazać na potencjał, który posiada dziś nowoczesny recykling. Wyzwanie jest spore, bo konstrukcja ma nie tylko dobrze wyglądać, jak znane kinowe roboty R2-D2 czy C-3PO z Gwiezdnych Wojen, ale ma również spełniać szereg funkcji” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Zachęcam również do wymyślenia nazwy dla robota np. AFR-1 będąca skrótem od nazw AURAEKO, Fundacji i Rzeszowa niech będzie inspiracją” – dodaje.

Wymagania na start!

Zrobotyzowane stanowisko na wychwytywania i separacji baterii powinno zawierać układ wizyjny lub podobny współpracujący z robotem przemysłowym, umożliwiający rozpoznawanie baterii alkaicznych, niklowo-węglowych, kadmowych itp.

„Dodatkowo, robot z recyklingu powinien być wyposażony w chwytak umożliwiający pochwycenie przedmiotów różnego typu. Wśród technicznych wymogów warto dodać również: możliwość zamocowania zespołu robota, bezpośrednio przy lub nad przenośnikiem taśmowym tak, aby możliwe było pochwycenie baterii transportowanych na ww. przenośniku, możliwość zabudowania (ogrodzenia) robota strefami bezpieczeństwa zgodnie z aktualnymi normami i dyrektywą maszynową” – mówi Paweł Kozieł,   Dyrektor ds. technicznych i wdrożeń MB Recycling.

Recykling w roli głównej

Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A, MB Recycling, jest elementem projektu edukacyjnego  Elektryczne Śmieci.

„Głównym celem projektu jest szerzenie wiedzy o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród wszystkich grup społecznych. Różnorodne inicjatywy podejmowane w ramach projektu pozwalają coraz szerszej liczbie osób zdobywać cenną wiedzę o konieczności recyklingu elektroodpadów. Wskazanie przez uczestników konkursu elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci pomoże zrozumieć czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dlaczego należy poddawać go recyklingowi i jaki potencjał ze sobą niesie” – mówi Gabriela Leszczyńska z AURAEKO, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.