Zielona Góra oddaje elektryczne śmieci do recyklingu!

Zielona Góra oddaje elektryczne śmieci do recyklingu!

Zamień elektryczne śmieci na drzewko

25 marca 2023 r., w godzinach 10:00-14:00, na terenie parkingu Kaufland przy ul. Lwowskiej 2 w Zielonej Górze odbędzie się wielka zbiórka elektroodpadów. Stara pralka, zepsuty telefon, zużyta lodówka lub stary komputer nie muszą zajmować cennej domowej przestrzeni. Przekaż je do recyklingu i odbierz sadzonkę drzewa.

Co to jest elektryczny śmieć?

 „W ramach zbiórki mieszkańcy Zielonej Góry mogą oddać wszystkie zużyte urządzenia, które wcześniej działały na prąd lub na baterie. W sobotę będziemy zbierać zarówno sprzęt wielkogabarytowy to jest np. piekarniki, chłodziarki, klimatyzatory, telewizory, lodówki, ale także niewielkie elektroodpady w postaci zużytych baterii, telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, czajników elektrycznych, suszarek, lokówek itp. Warto włączyć się do akcji pomagając sobie i środowisku naturalnemu” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zielonogórzanie otrzymają sadzonki drzew oraz nasiona miododajnych gatunków roślin, między innymi facelii.

Recykling w praktyce

Wszystkie elektryczne śmieci, zarówno te zebrane w ramach zbiórki, jak i te z czerwonych pojemników rozstawionych w mieście, a także z odbiorów domowych oraz z firm, trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

„Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklingu, dajemy rzeczom szansę na drugie życie. Z elektrycznych śmieci odzyskuje się wiele cennych materiałów i surowców, w tym tworzywa sztuczne, metale żelazne, metale nieżelazne oraz metale szlachetne. O tym, jak można nadać im drugie życie będzie można przekonać się w czasie warsztatów towarzyszących zbiórce. Unikatowy ul z bębnów od pralek, szachy z elektrycznych śmieci i elektryczne lasy w szkle to tylko niektóre atrakcje, które będą czekać na mieszkańców Zielonej Góry” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zielona Góra jest eko

Mieszkańcy Zielonej Góry, którzy nie będą mogli wziąć udziału w zbiórce, mogą oddać elektryczne śmieci do czerwonych pojemników w mieście ( w przypadku małego sprzętu do 50 cm) lub skorzystać z odbiorów domowych. Wystarczy zadzwonić 572 102 102 lub wypełnić formularz online. Duży zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostanie odebrany w ciągu 72 godzin.

Zbiórka elektrycznych śmieci w Zielonej Górze organizowana jest przez Gazetę Lubuską, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko, Elektryczne Śmieci oraz organizację odzysku ERP Polska.