Zielony Koszalin będzie jeszcze bardziej zielony. Wszystko przez „Elektryczny las”

Zielony Koszalin będzie jeszcze bardziej zielony. Wszystko przez „Elektryczny las”

W najbliższy czwartek o godz. 10.00 w Zespole Szkół nr 7 przy ul. Orląt Lwowskich 18 mieszkańcy Koszalina wraz z Prezydentem Piotrem Jedlińskim, Nadleśniczym Tomaszem Kurkiem oraz przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko posadzą „elektryczny las”. Tereny zielone w Koszalinie wzbogacą się o 150 nowych drzew. To nagroda dla miasta za efektywną zbiórkę elektroodpadów w ramach ogólnopolskiego Programu Polska Stolica Recyklingu

Ekologiczny potencjał w zużytych urządzeniach

W ramach I edycji Programu Polska Stolica Recyklingu Koszalin zebrał ponad 14 tysięcy kilogramów elektroodpadów. W zamian za zgromadzony Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, Fundacja Odzyskaj Środowisko – organizator akcji – przekaże miastu sadzonki 144 buków, grabów i dębów. „Elektryczny las” wzbogaci miejski ekosystem i zapewni schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt zapewniając bioróżnorodność oraz zachowanie równowagi przyrodniczej w koszalińskiej aglomeracji.

„W Programie Polska Stolica Recyklingu elektryczne śmieci zamieniamy na las. Zielone nasadzenia służą wszystkim – i ludziom, i całemu środowisku.”

Malwina Szwarc, Fundacja Odzyskaj Środowisko

EKOzwroty i korzyści dla wszystkich

W trwającej drugiej edycji programu miasta dalej rywalizują o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu i wyjątkową statuetkę. Co ważne, instytucje z Koszalina, które zarejestrują się w programie, mają szansę wygrać 50 tysięcy złotych.

„Do Programu przystąpiło Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica, dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Koszalina, by zrobili jesienne porządki i pomogli swojej lokalnej instytucji wygrać cenną nagrodę. Wystarczy przesłać niepotrzebne już, ale wciąż sprawne i nadające się do ponownego użytku przedmioty takie jak sprzęt elektroniczny, tekstylia, książki i zabawki, poprzez EKOzwroty w aplikacji InPost wpisując w polu imię i nazwisko kod koszalińskiej instytucji. W ten sposób zamykamy obiegi, pomagamy środowisku naturalnemu, instytucji, ale także innym. Część przedmiotów z EKOzwrotów trafi na cele charytatywne w ramach akcji EKOdary.”

Malwina Szwarc, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Więcej o II edycji Programu Polska Stolica Recyklingu i EKOzwrotach na stronie:

https://www.polskastolicarecyklingu.pl/

Akcja „Elektryczny las” w Koszalinie organizowana jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Urząd Miasta Koszalin i Organizację Odzysku AURAEKO we współpracy z Nadleśnictwem Karnieszewice.