Znamy EkoMistrzów szachowych – ogólnopolski turniej rozstrzygnięty

Znamy EkoMistrzów szachowych – ogólnopolski turniej rozstrzygnięty

12 lutego w centrum Geoedukacji odbył się ogólnopolski EkoLogiczny Finał Szachowy, w którym rywalizowali najlepsi szachiści z całej Polski wyłonieni w kilkunastu rozgrywkach w największych miastach w Polsce. Zaszczytny tytuł zwycięzców oraz szachy z recyklingu otrzymali: Witold Rusek w kategorii U8, Bartosz Cieślik w kategorii U12, Dawid Dobosiewicz w kategorii U18 oraz Andrei Klintsevich w kategorii Open. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Odzyskaj Środowisko w ramach niestandardowej edukacji ekologicznej.

Szachy i ekologia

Królewska gra uczy strategicznego myślenia, koncentracji, pobudza inteligencję, a przy tym stanowi świetną rozrywkę. Nic dziwnego, że od momentu jej wynalezienia w Indiach, szybko zdobyła popularność w Persji i państwach sąsiedzkich. Do Europy szachy przywędrowały dzięki Arabom na przełomie VIII i IX wieku. W Polsce gra zadebiutowała w XII wieku i przez kolejne stulecia grywano w nią nie tylko na dworach królewskich.

„Bogata historia to zdecydowanie wielki wyróżnik gry w szachy. Ale okazuje się, że rozgrywki szachowe mają wiele wspólnego z edukacją ekologiczną. W szachach, podobnie jak w trosce o środowisko liczy się każdy ruch. Potrzeba również dobrze przemyślanej strategii działania, konsekwencji i uważności. Warto dać szacha zanieczyszczeniom i poprawnie segregować śmieci, w tym te elektryczne, które dziś widzimy w zupełnie nowej roli”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy ReArte Natalii Murdzy stworzonych w nurcie trash art. Wystawę można oglądać do końca lutego w Geonatura Kielce.

Zwycięzcy EkoLogicnego Turnieju Szachowego w poszczególnych kategoriach:

U8
1 miejsce – Witold Rusek, Aleksandrów Łódzki
2 miejsce – Zofia Sokół, Kielce
3 miejsce – Patryk Mońka, Częstochowa

U12
1 miejsce – Bartosz Cieślik, Starogard Gdański
2 miejsce – Filip Skwarczyński, Płock
3 miejsce – Katsiaryna Klintsevich, Wrocław

U18
1 miejsce – Dawid Dobosiewicz, Aleksandrów Łódzki
2 miejsce – Oleg Makarov, Kielce
3 miejsce – Piotr Frąc, Aleksandrów Łódzki

Open
1 miejsce – Andrei Klintsevich, Wrocław
2 miejsce – Wojciech Urban, Kielce
3 miejsce – Michał Nowakowski, Częstochowa