112 ratunkowy numer dla Ziemi w Zduńskiej Woli!

112 ratunkowy numer dla Ziemi w Zduńskiej Woli!

W poniedziałek 24 kwietnia od godziny 10.30 będziemy świętować Dzień Ziemi, ale także sukces mieszkańców w programie Polska Stolica Recyklingu. Rozpoczynamy sadzenie 112 drzew przy Publicznym Przedszkolu nr 5 ul. Zielona 12 – nawet adres dostosował się do wspólnej akcji sadzenia Elektrycznego lasu w Zduńskiej Woli. Partnerem sadzenia drzew jest Nadleśnictwo Kolumna.

112 dla Ziemi

Poniedziałkowe sadzenie drzew jest efektem Programu Polska Stolica Recyklingu 2022. Mieszkańcy Zduńskiej Woli w 2022 roku walczyli o tytuł zbierając selektywnie elektryczne śmieci. Mogli w tym celu skorzystać z funkcjonującego w mieście systemu czerwonych pojemników na mały zużyty sprzęt. Czerwone kontenery stały się już praktycznym elementem systemu komunalnego, podobnie jak numer infolinii 572 102 102 gdzie można zgłosić bezpłatny odbiór dużego sprzętu elektrycznego np. lodówkę czy pralkę – bez potrzeby wynoszenia ich z domu.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców 112 sadzonek drzew wzbogaci przestrzeń Zduńskiej Woli. Sadzonki z jednej strony będą praktycznym elementem poprawiającym jakość powietrza w mieście, a z drugiej wspaniałą okazją do świętowania Dnia Ziemi!

Jak wiemy numer 112 na co dzień służy wszystkim do interwencji, która może pomóc uratować życie, dlatego symboliczna liczba drzew może być przykładem naszej troski o wspólny dom, jakim jest Ziemia. Ponadto, pamiętajmy, że Ziemia bez nas sobie poradzi, ale my nie mamy planety B, więc każde działanie, które poprawia jakość powietrza, stosunki hydrologiczne czy wspiera bioróżnorodność ma sens. Warunek jest jeden, róbmy to każdego dnia.

Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Elektryczny las

Każde drzewo w mieście ma sens. Poprawia estetykę, obniża temperaturę, pozytywnie wpływa na bioróżnorodność oraz poprawia stosunki wód gruntowych. To tylko niektóre plusy drzew w naszym otoczeniu. Lasy były naturalnym otoczeniem człowieka, zanim zbudowano wielkie miasta, gdzie na małej przestrzeni mieszkają tysiące osób. Dlatego warto tworzyć w miastach zielone przestrzenie, parki nawet niewielkie, punktowe nasadzenia, które pomagają w relaksie i zachowaniu równowagi psychicznej w natłoku codziennych obowiązków. A dlaczego elektryczny las?

Pamiętajmy, że sadzonki stanowią element nagrody w ramach ogólnopolskiego programu Polska Stolica Recyklingu, gdzie uczymy mieszkańców jak właściwie postępować ze starym zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a jednocześnie pomóc Ziemi i naszym miastom.

Malwina Szwarc z projektu Elektryczne Śmieci

Sadzonki, które trafią na ulicę Zieloną pochodzą z Nadleśnictwa Kolumna.

Z mieszkańcami posadzimy klony, jawory, które szybko wzrastają, są długowieczne i tworzą piękne korony oraz jarząb, który stanowi wspaniałe uzupełnienie miejskich nasadzeń. Drzewa są miododajne i wspierają rozwój bioróżnorodności miejskiej.

Michał Falkowski Zastępca Nadleśniczego

Zapraszamy wszystkich na konferencję prasową od godziny 10.30 przy Publicznym Przedszkolu nr 5, ul. Zielona 12 w której wezmą udział przedstawiciele Miasta Zduńska Wola, Fundacji Odzyskaj Środowisko, Nadleśnictwa Kolumna. Następnie przedszkolaki, mieszkańcy i goście wspólnie posadzą 112 drzew na ratunek planecie.

ZOBACZ TAKŻE

Kielce sadzą drzewa!