Czy stara pralka może się przydać pszczołom?

Czy stara pralka może się przydać pszczołom?

Jak zrobić breloczek do kluczy z części z zepsutego telewizora? Co oznacza skrót ZSEiE i czy wysyłając łazika na Marsa jesteśmy bardziej ekologiczni? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi już w sobotę, 15 lipca podczas rodzinnego EkoPikniku w Płocku. 

Gospodarka cyrkularna? Pszczoły lubią to!

Podczas pikniku w Parku Północnym będzie można spróbować miodu. I to wyjątkowego miodu, bo od pszczół, które mieszkają w pralkach! A dokładniej w ulach z recyklingu zbudowanych z wykorzystaniem bębnów ze starych pralek. Mieszkańcy Płocka będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat pszczół i ich wpływu na środowisko naturalne, a podczas warsztatów wykonają samodzielnie świece z węzy pszczelej. Miasto wzbogaci się też o pięć ekologicznych kwietników, które upiększa przestrzeń miejską. Mieszkańcy wspólnie przygotują donice z użyciem materiałów z  recyklingu elektroodpadów i posadzą w nich rośliny miododajne.

„Ekologiczne działania wymagają współdziałania. W dbałość o ochronę środowiska naturalnego wokół nas powinniśmy być zaangażowani wszyscy. Miasto robi w tej sprawie wiele i ogromnie cieszy mnie, że także mieszkańcy włączają się we wspólne proekologiczne inicjatywy”

Andrzej Nowakowski, prezydent Miasta Płocka

Uczestnicy sobotniego pikniku przekonają się, że z pozoru bezużyteczne, zepsute urządzenia elektryczne mogą nadal być dla nas wartościowe. Podczas warsztatów trash-art będzie można nauczyć się własnoręcznego tworzenia efektownej biżuterii, breloczków do kluczy, czy dekoracji do domu z materiałów odzyskanych w procesie recyklingu starych lodówek, telewizorów, czy komputerów. Czy to nie przyjemny sposób na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i zadbanie o przyrodę?

EKO-logicznie – strategicznie

Organizatorzy pikniku przygotowali też coś dla umysłów ścisłych i tych zainteresowanych techniką. Miłośnicy strategicznych gier planszowych będą mogli wziąć udział w EKO-logicznym Turnieju Szachowym. To nie tylko gimnastyka dla szarych komórek i świetna zabawa, ale też pomysł na innowacyjne podejście do ochrony środowiska. Pionki i plansze szachowe zostały wykonane z części odzyskanych ze zużytych sprzętów elektrycznych, takich jak te, które mieszańcy Płocka wrzucili do czerwonych pojemników na elektrośmieci stojących w mieście.

Jedną z atrakcji będzie także pokaz działania łazików marsjańskich, zbudowanych z wykorzystaniem surowców z recyklingu elektrośmieci. Do budowy pojazdów Studentom Politechniki Świętokrzyskiej posłużyły np.: obudowy komputerów, przewody i kable z odkurzacza oraz koła z hulajnóg elektrycznych.

„Ekologiczny turniej szachowy, czy łaziki marsjańskie to spektakularne sposoby na poprawę stanu naszego naturalnego ekosystemu, ale ogromny wpływ na środowisko mają też nasze codzienne działania i wybory konsumenckie – począwszy od używania opakowań wielokrotnego użytku przez kupowanie produktów wyprodukowanych z użyciem surowców wtórnych aż po prawidłowy recykling elektroodpadów – oddanie ich do PSZOK-ów lub wrzucenie do czerwonych pojemników. To jest prawdziwy szach-mat dla zanieczyszczenia środowiska”

– zwraca uwagę Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Dzielmy się wiedzą, zachęcajmy do ochrony środowiska

Dla głodnych wiedzy nie zabraknie warsztatów i mini wykładów prowadzonych przez ekspertów na temat gospodarki obiegu zamkniętego. A dla tych, którzy wolą podczas pikniku odpocząć i zrobić sobie „selfie”, będzie czekał wyjątkowy ElekTRON  – tron zbudowany z klawiatur pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu komputerowego. Każdy uczestnik ekopikniku będzie miał okazję wykonać sobie na nim pamiątkowe zdjęcie. A potem koniecznie trzeba pochwalić się nim w mediach społecznościowych, aby zachęcić innych do recyklingu i ochrony środowiska.

Rodzinny EKO Piknik – najważniejsze informacje: 

Termin:  15 lipca 2023 r. od 10:00 – 16:00

Miejsce: Park Północny w Płocku , od strony Placu Żołnierzy Września

Piknik organizowany jest przez Miasto Płock, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Zapisy na turniej szachowy pod adresem: Regionalny „Eko-LOGICZNY” turniej szachowy. – bez wpisowego!!! (chessarbiter.com)

ZOBACZ TAKŻE

EkoLogiczny Turniej Szachowy w Koszalinie rozstrzygnięty 

Piknik Ekologiczny w Starogardzie Gdańskim