Piknik Ekologiczny w Starogardzie Gdańskim

Piknik Ekologiczny w Starogardzie Gdańskim

14 maja na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Grodzisko Owidz odbędzie się rodzinny piknik pod znakiem świetnej zabawy i zdobywania wiedzy na temat ochrony środowiska naturalnego. Wśród atrakcji pokaz ula z recyklingu elektrycznych śmieci, warsztaty artystyczne w nurcie trash art., zajęcia sportowe oraz turniej Ekomilionerzy. Piknik potrwa od 12 do 18.00.

Pralka, pszczoły i tor przeszkód

Wspólnym mianownikiem wszystkich działań jest nowoczesna edukacja ekologiczna. 

„Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Starogard Gdański, jak też gości i turystów, do tego, żeby wzięli udział w nietypowych zajęciach, grach i warsztatach. Przygotowaliśmy m.in. degustację miodów i produktów pszczelich, warsztaty z tworzenia elektrycznych lasów w szkle z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu elektroodpadów; opowiemy także co łączy pralkę z ulem i dlaczego warto czasem pobiegać”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Królewskie rozgrywki

W czasie pikniku odbędzie się również EkoLogiczny Turniej Szachowy. Na planszy uczestnicy zobaczą piony i figury wykonane z elektrycznych śmieci.

„Elementy miedzianych kabli, szkła z kineskopów telewizyjnych, aluminium z recyklingu lodówek to tylko niektóre materiały wykorzystane przez artystkę Natalię Murdzę do stworzenia nietypowych szachów. W ten sposób prezentujemy praktyczny wymiar recyklingu”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

W zawodach mogą wziąć udział przedszkolaki, młodzież szkolna, a także dorośli. Najmłodsza kategoria to dzieci poniżej 8 lat, natomiast najstarsza – Grupa Open, dedykowana jest dla osób powyżej 19 roku życia. Rozgrywki będą się odbywać w tak zwanym systemie szwajcarskim. Polega on na rozegraniu siedmiu rund z tempem 7 minut dla każdego zawodnika. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów i przestrzeganiem zasad FIDE i PZSzach będzie czuwał sędzia.  Na laureatów pierwszego miejsca w każdej kategorii czeka przepustka do „Międzymiastowego Turnieju Szachowego”. Oprócz tego zwycięzcy otrzymają medale wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci oraz dyplom „Mistrza Eko-LOGICZNEGO Turnieju Szachowego w Starogardzie Gdańskim”. Regulamin turnieju dostępny jest na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Szczegóły dotyczące Pikniku znajdują się na stronie Gminy Starogard Gdański oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.

ZOBACZ TAKŻE

Eko–Logiczny Turniej Szachowy w Starogardzie Gdańskim