Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

420 szachistów z 14 miast z całej Polski rozegrało 1500 partii szachowych w ramach EkoLogicznych Turniejów Szachowych. Najwyższy czas na Wielki Finał! Zwycięzcy rozgrywek w poszczególnych kategoriach zmierzą się 16 lutego w GEONATURA KIELCE – Centrum Geoedukacji. Szachowi mistrzowie będą walczyć nie tylko o zaszczytny tytuł, ale także o unikatowe szachy wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci.

Od czerwonego pojemnika do… obrony sycylijskiej

 Czeladź, Częstochowa, Dębica, Inowrocław, Kielce, Krosno, Łódź, Olkusz, Przemyśl, Siedlce, Świdnica, Świdnik, Tarnobrzeg i Zamość – w tych miastach odbyły się ekologiczne turnieje szachowe.

„Wszystkie te miasta łączy zamiłowanie do gry w szachy, co każdorazowo udowadniała doskonała frekwencja podczas zmagań, ale warto podkreślić to, że wszystkie te miasta uczestniczą w projekcie Elektryczne Śmieci. Mieszkańcy mogą korzystać z charakterystycznych czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale także z darmowych odbiorów dużych sprzętów. Ekologiczny turniej szachowy łączy w sobie promowanie wymagającej dyscypliny sportu z dbałością o środowisko” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Okazuje się, że elektryczne śmieci na planszy prezentują się wyjątkowo dostojnie, a dobry ruch można zrobić również w kontekście ochrony środowiska naturalnego” – dodaje.

Otwarcie szachowe i piony z recyklingu

Miedziane druty, szkło, laminaty, kable czy frakcje pochodzące z recyklingu lodówek stanowią elementy figur szachowych i szachownic. Zaprojektowane i wykonane przez Natalię Murdzę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, stanowią doskonały przykład tego, że sztuka w nurcie trash art może zaskakiwać.

„Dzięki temu, że elektryczne śmieci trafiły do czerwonych pojemników, PSZOKów, a dzięki temu do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, możemy odzyskiwać z nich cenne frakcje i materiały. Z części z nich powstały szachownice i piony. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona” – mówi Natalia Murdza.

Szach mat – zwycięzca jest tylko jeden?

GEONATURA KIELCE zamieni się w plac boju hetmanów, wież i gońców.  Wielki Finał EkoLOGICZNEGO Turnieju Szachowego rozpocznie się o godzinie 10.00. Rozgrywki będą odbywać się w systemie szwajcarskim z tempem 10 minut + 5’. Organizatorem Wielkiego Finalu EkoLogicznego Turnieju Szachowego jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Konkurs został objęty patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego.

ZOBACZ TAKŻE

Kielce sadzą drzewa!

Ekologiczny Gambit. Szachy z elektrycznych śmieci

Ekologia w sportowym wydaniu!