Jak smakuje zamojski miód z uli z bębnów od pralek?

Jak smakuje zamojski miód z uli z bębnów od pralek?

14 czerwca o godz. 11.00 władze Zamościa wraz z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko, organizacją odzysku AURAEKO oraz mieszkańcami Zamościa przeprowadzą uroczyste miodobranie. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne na temat recyklingu, zajęcia z tworzenia świec z wosku oraz degustacja produktów pszczelich.

Odsklepianie, wirowanie, smakowanie

Pierwsze w tym sezonie miodobranie jest dowodem na to, że krainki doskonale czują się na terenie Zamościa. Aby wytworzyć jeden kilogram miodu, pszczoły muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów.

„Wizyta na pasiece z recyklingu elektrycznych śmieci oraz miodobranie jest okazją do tego, żeby przypominać o tym jak ważną rolę pełnią zapylacze w przyrodzie. Jednocześnie, będzie to okazja do tego, aby podziękować mieszkańcom Zamościa za zaangażowanie na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. To również dzięki zamościanom powstały unikatowe ule z recyklingu i dziś możemy sprawdzić jak smakuje zamojski miód.”

Piotr Orzechowski, Zastępca Prezydenta Zamościa

Uczestnicy miejskiego miodobrania będą mogli spróbować swoich sił w odsklepianiu miodu i obsłudze miodarki.

„W ramach miodobrania zaprezentujemy również autorski ul pokazowy z recyklingu. Będzie można nie tylko zobaczyć pszczoły przez szklaną szybę, ale również posłuchać ich „rozmów”. Dodatkową atrakcją będą warsztaty z tworzenia świec woskowych oraz degustacja produktów pszczelich.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Pasieka z recyklingu

Trzy charakterystyczne czerwone ule z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci stanęły w Zamościu w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

„Ule z recyklingu zostały zaprojektowane przez grafika i pszczelarza w jednej osobie Tomasza Waśkiewicza. Ich elementem wyróżniającym jest korpus w części wykonany z bębnów od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastra miodu”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Pasieką opiekuje się mistrz pszczelarski o wieloletnim doświadczeniu Janusz Czuwara.

Zamość,  znalazł się na szlaku pasiek z recyklingu obok takich miast jak: Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Iłża, Poznań, Katowice, Kielce. Więcej o szlaku pasiek z recyklingu znajduje się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.

ZOBACZ TAKŻE

Jak smakuje miód z bębnów od pralek?

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Romiód – badania miodu z miejskiej pasieki z recyklingu w Wałbrzychu

Na czerwonym szlaku