Miód z Pasieki w Sercu Opola wyniki analizy pyłkowej

Miód z Pasieki w Sercu Opola wyniki analizy pyłkowej

W lipcu pięć charakterystycznych uli wykonanych z elementów z recyklingu elektroodpadów stanęło na dachu Centrum Usług Publicznych w ramach projektu edukacyjnego „Od pralki do ula”. Pszczoły krainki pod opieką zawodowego pszczelarza Michała Laska „śpiewająco” zdały egzamin na wyborny miejski miód. Czy „złoty nektar” jest zdrowy? Jakie pyłki w sobie zawiera? Czas poznać oficjalne wyniki badań.

Wielokwiatowy, a jakżeby inaczej!

Wszystkie miody miejskie to miody wielokwiatowe. Pszczoły korzystają z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, przydomowych balkonach i tarasach.

„Pasieki miejskie mają tę przewagę nad ulami na terenach wiejskich, że mamy tutaj do czynienia z dużą bioróżnorodnością roślin, co potwierdzają badania, ale także unikatowy smak i aromat miodów miejskich.”


Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

By sprawdzić jak wygląda baza pożytkowa opolskich krainek, miód trafił do Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich stwierdzono, że Miód z Pasieki w Sercu Opola zawiera 315 ziaren pyłku m.in. z wierzby, chabra bławatka, żywokostu, kasztanowca, lipy, śliwy, z największą przewaga kapustowatych (67,6%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo doprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.

Ule z bębnów, pszczele tańce i recykling

Miejska pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego.

„Bardzo się cieszę, że wyniki badań Zakładu Pszczelnictwa potwierdzają tylko to, co sami mieliśmy okazję stwierdzić podczas uroczystego miodobrania: nasz miód z Pasieki w Sercu Opola jest wyborny w smaku i nie ma sobie równych. Jednocześnie, w czasie różnego rodzaju warsztatów i działań edukacyjnych wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko pokazujemy, że świat recyklingu elektroodpadów można w unikatowy sposób połączyć z edukacją o pszczołach i dzikich zapylaczach.”

Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Opolu

Projekt edukacyjny „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.

ZOBACZ TAKŻE

Pszczoły to kosmopolitki! Zdradzamy sekrety pszczół krainek z Pasieki w Sercu Opola

Artystyczny wymiar recyklingu