Miodobranie w kopalni,a pszczoły w pralce

Miodobranie w kopalni,a pszczoły w pralce

We wtorek, 20 czerwca, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w towarzystwie przedstawicieli Fundacji Odzyskaj Środowiska oraz najmłodszych mieszkańców miasta, przeprowadzą uroczyste miodobranie. Uczestnicy będą mogli spróbować miejskiego miodu z uli z recyklingu. Będzie też pokaz pszczelich plastrów, ręcznego wirowania, a także warsztaty z tworzenia świec z wosku. Miodobranie rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie Starej Kopalni.

Czerwony jak… ul

Ule, w których zasiedlono pszczele rodziny w Wałbrzychu zostały zbudowane z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.  Niezwykła pasieka stanęła na terenie Starej Kopalni w sierpniu 2021 roku, dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, Miasta Wałbrzycha i Organizacji odzysku AURAEKO w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”.

„Nieprzypadkowo ule z recyklingu posiadają czerwone daszki. To nawiązanie do pojemników na elektryczne śmieci, do których mieszkańcy Wałbrzycha mogą oddawać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dzięki zaangażowaniu wałbrzyszan elektrośmieci trafiły do recyklingu, a z części odzyskanych materiałów powstały domy dla pszczół krainek. Dzisiejsze święto jest podziękowaniem mieszkańcom naszego miasta za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska.”

Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha

Edukacja ekologiczna na słodko

Miodobranie w Starej Kopalni to nie tylko świetna okazja do edukacji ekologicznej, ale i zdobycia praktycznych umiejętności pszczelarskich. Będzie można nauczyć się m.in. odsklepiania i wirowania miodu, obsługi miodarki, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat budowy uli z recyklingu, życia pszczół i produkcji miodu. W programie również warsztaty wykonywania ekologicznych świec z wosku.

„W trakcie miodobrania odbędzie się również degustacja miodu i produktów pszczelich np. pyłku pszczelego czy miodów kremowanych. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, ale także dzięki naszym warsztatom udowadniamy, że edukacja ekologiczna może być ciekawą przygodą.”

Kinga Rodkiewic, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Start Miodobrania 20 czerwca o  godz. 11:00.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Romiód – badania miodu z miejskiej pasieki z recyklingu w Wałbrzychu

Na czerwonym szlaku