Pasieka z recyklingu zadebiutuje w Białej Podlaskiej

Pasieka z recyklingu zadebiutuje w Białej Podlaskiej

26 czerwca o godz. 11.00 Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk wraz z przedszkolakami i przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko uroczyście otworzą pasiekę z recyklingu, która stanie w Małpim Gaju przy ul. Zamkowej. Do budowy charakterystycznych uli wykorzystano m.in. bębny od pralek.

Od pralki do ula – niestandardowa edukacja ekologiczna

Miejska pasieka z recyklingu to jeden z elementów projektu edukacyjnego koncentrującego się wokół tematyki ochrony środowiska i selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

„Charakterystyczne ule z czerwonymi daszkami nawiązują do czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z których tak chętnie korzystają mieszkańcy Białej Podlaskiej. Ule wykonane w części z bębnów od pralek będą nam wszystkim przypominać o potrzebie ochrony pszczół, ale i o konieczności dbania o środowisko naturalne. Cieszę się, że otwarciu pasieki będą towarzyszyć warsztaty ekologiczne dla najmłodszych połączone z degustacją miodu i produktów pszczelich.”

Michał Litwiniuk, Prezydent Białej Podlaskiej

Pszczoły w mieście?

Miejska pasieka z recyklingu będzie pod opieką doświadczonego pszczelarza Kacpra Łaskarzewskiego, który zadba o dobrostan pszczół i przeprowadzi miejskie miodobranie. W każdym ulu zamieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół rasy kraińskiej.

„Na terenie Małpiego Gaju staną trzy wyjątkowe ule, ale także poidełko dla pszczół i donice z recyklingu. Uzupełnieniem pasieki będą tablice edukacyjne, które również powstały z elementów elektrycznych śmieci. Na tablicach znajdą się nie tylko ciekawostki z życia pszczół, ale również informacje o szlaku pasiek z recyklingu i rekomendacje dotyczące prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Jestem przekonana, że pszczoły krainki w Białej Podlaskiej będą się świetnie czuły, a jesienne miodobranie zaskoczy nas swoją obfitością. Już dziś zapraszam na uroczyste wirowanie miodu. Miód z Białej Podlaskiej z pewnością zaskoczy nas ciekawym smakiem i aromatem.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Miejska pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto Biała Podlaska, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Uroczyste otwarcie pasieki nastąpi 26 czerwca o godz. 11.00.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Romiód – badania miodu z miejskiej pasieki z recyklingu w Wałbrzychu

Na czerwonym szlaku