Piknik ekologiczny w Dębicy! Bawimy się w stylu eko!

Piknik ekologiczny w Dębicy! Bawimy się w stylu eko!

Ile ekologicznych haseł jesteście w stanie ułożyć? Będzie można to sprawdzić w pierwszy dzień wakacji w parku przy Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy. Rodzinna gra Recyclable to tylko jedna z atrakcji sobotniego pikniku ekologicznego. W programie także m.in. warsztaty trash-art, pokaz ula z recyklingu i degustacja miodu oraz wspólne sadzenie kwietnej łąki.

ZagrajMy razem

W sobotnie popołudnie w parku „Sokoła” nie zabraknie okazji nie tylko do świetnej zabawy dla całych rodzin i edukacji ekologicznej, ale też wygrania nagród. Wystarczy wziąć udział w autorskiej grze planszowej Recyclable i wykazać się wiedzą z dziedziny ekologii. Przy okazji pikniku będzie też można dowiedzieć się wielu ciekawostek i obejrzeć filmy o tematyce przyrodniczej.

Biżuteria z recyklingu

Z materiałów odzyskanych ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego można będzie również wykonać niepowtarzalną biżuterię, m.in. kolczyki, wisiorki i breloki do kluczy. Mieszkańcy Dębicy nauczą się je tworzyć podczas warsztatów trash-art, czyli sztuki ze śmieci. Z elementów pochodzących z recyklingu lodówek, telewizorów, telefonów czy mikserów powstaną piękne i przydatne przedmioty. Dzieci natomiast przygotują nietypowe skarbonki w nurcie zero waste. To dobra okazja, by najmłodsi nauczyli się odpowiedzialnego gospodarowania zasobami, nie tylko pieniężnymi.

„Dbałość o środowisko zaczyna się od codziennych małych kroków. Oszczędzania światła, używania toreb na zakupy wielokrotnego użytku, czy wrzucania zużytych baterii i małogabarytowych elektroodpadów do czerwonych pojemników, które znajdują się na terenie miasta. Nawet sadząc kwiaty miododajne, nie tylko upiększamy otoczenie, ale też pomagamy naturze”

– podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Łąka i pszczoły w… pralce

Podczas EKOpikniku uczestnicy wspólnie przygotują donice z recyklingu, a następnie posadzą w nich sadzonki roślin miododajnych. Kwietniki staną w przestrzeni miejskiej, będąc wartościowym źródłem pokarmu dla owadów i dekoracją Dębicy. Szczególną atrakcją będzie pokaz ula z recyklingu. To wyjątkowa pro-ekologiczna inicjatywa Fundacji Odzyskaj Środowisko. Ule zbudowane z bębnów od pralek stanowią mieszkanie dla pszczelich rodzin w całej Polsce. Przy okazji będzie można dowiedzieć się sporo o życiu pszczół, a dla najmłodszych ekologów – zagadki z ula.

„Mam nadzieję, że wspólnie z Miastem uda nam się założyć pasiekę z recyklingu, która będzie stałym wezwaniem do selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci oraz przypomnieniem o roli pszczół i zapylaczy w przyrodzie”

– dodaje Kinga Rodkiewicz

EKOPiknik w Dębicy – najważniejsze informacje:

Termin: 24 czerwca 2023 r. od 14:00 – 20:00
Miejsce: Park „Sokoła” przy Domu Kultury „Śnieżka”, ul. Bojanowskiego 18

EKOPiknik organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO wspólnie z Miastem Dębica.

ZOBACZ TAKŻE

Jak smakuje miód z bębnów od pralek?

Miodobranie w kopalni, a pszczoły w pralce